Млада жена от Пещера беше осъдена да заплати близо 20 хиляди лева заради клевета във Facebook. Присъдата е на Районния съд в град Пещера.
Двете страни по дело за клевета са българи в чужбина. Необичайното е, че потърпевшите потърсили услугите не на британския, а на българския съд. Осъдената жена била наета от фирма за почистване в Нюкасъл, собственост на сънародници и по-късно напуснала по свое желание.
Според техния адвокат, по неизвестни причини тя ги набедила за измамници в публикация в социалната мрежа, като освен това ги обидила.
В момента наклеветените работодатели са в Лондон, а тяхната бивша служителка е в Пещера. Тя отказа да застане пред камерата на bTV с аргумента, че делото не е приключило. Нейната версия е, че обидите са написани от друг от фалшив неин профил във Facebook:
„Интересното беше, че имах предложение от нея, чрез нейния адвокат, за постигане на спогодба... И моите клиенти бяха готови на един огромен компромис - те не искаха нищо от нея, освен да се извини публично във Facebook!", посочи адв. Ташкена Колчева.
Осъдената отказала да напише извинение в социалната мрежа и това до момента й коства около 20 хиляди лева.
Казусът е любопитен и с факта, че практически е много трудно да осъдиш някого за клевета, написана в социалната мрежа. При дело от частен характер това е невъзможно, тъй като собствениците на сайтове изискват официални писма от властови институции, за да разкрият личните данни и съобщения на потребителите.
В студиото на „Тази сутрин” адв. Марин Марковски, чиято кантора защитава осъдената на втора инстанция коментира, че деянията в социалните мрежи са трудно доказуеми, защото единствената кореспонденция в Интернет с ясен автор е тази с електронен подпис.
„През Facebook е по-трудно да се докаже, защото всеки може да генерира нечий профил или да използва чужд”, коментира и адв. Александър Кашъмов. По думите му в случаите, в които подсъдимият избере да се защитава по същество (т.е. че казаното от него е основателно) този проблем отпада.
Адв. Марковски използва случая, за да насочи вниманието към друг проблем – в новия Наказателен кодекс отпадат лишаването от свобода като най-тежко наказание за обида или клевета, като се заменя с глоба. „Има психопати, които са готови да си плащат”, подчерта той.
Адв. Кашъмов коментира, че в съвременното общество не трябва да се ограничава свободата на дебата и да се повишава отговорността за клевета. Често журналисти са преследвани заради свои публикации именно по текстове, свързани с нея.