35 семейства от София определено са без късмет. Освен че живеят в лошо построен блок без акт 16, само след няколко час те ще останат и без вода. Историята граничи с абсурда, но е напълно реална.

Преди време ви разказахме как в столичния квартал "Овча купел" жителите на два блока живеят в недовършен строеж и без акт 16. Сега историята има продължение. Преди няколко седмици на входните врати в двата блока се получава уведомление от „Софийска вода", че предстои спиране на водата и срязване на незаконния тръбопровод.

"Смятаме да си паркираме колите по улицата, ако трябва ще легнем до водопровода и да ни разкопаят багерите, защото ако ни оставят без вода, то по-добре и нас да ни няма! По-добре и нас да ни няма, за да не правим проблеми на никой - нито на "Софийска вода", нито на общината, нито на който и да било", заканва се Павлин Василев, собственик на апартамент.

Хората от блока не разбират защо общината и "Софийска вода" не желаят да им узаконят водопровода и обясняват, че са знаели за проблема отпреди няколко месеца, когато собственикът на фирмата , изградил обекта е била глобен.

"Преди няколко месеца дойдоха от "Софийска вода", пак прекъснаха водопровода, даже го срязаха. Но собственикът на строителната фирма плати една глоба от 23-24 хиляди лева. Тогава мислехме, че нещата ще се уредят е ще се изгради нов водопровод или стария ще се узакони, но нищо не стана", разказва Георги Иванов.

Ако тези хора искат да имат вода, трябва да се вземе разрешение от общината и да се изгради нов водопровод.

"Строителят от 2005 г. е бил в известност какви действия трябва да извърши, за да снабди тази сграда по законен път. Ако той бе проявил съответната добросъвестност и бе проучил въпроса с водоснабдяването на тази сграда, той щеше да бъде запознат, че част от улицата, която попада в регулация и по която следва да премине въпросният водопровод е с неприключили отчуждителни процедури", обясни Боян Михов, старши мениджър в "Софийска вода".

Тук се натъкваме на поредната пречка - водопроводът не може да се узакони толкова лесно, защото част от него преминава през частен имот.

Така шансовете на тези хора да имат законно водоснабдяване значително намаляват. Може ли в този и в подобни случаи хората все пак да не останат без водопровод. Допитахме се до водещи експерти в строителството, от които разбрахме, че вариантите са два - първо инвеститорът да откупи земята от собствениците й, и второ - с нотариална покана до собствениците да откажат да изградят чуждия водопровод.

Инвеститорът избира втория вариант, но допуска съществени пропуски.


"Фирмата си е изпратила само една нотариална покана и то от името на строителя. А трябва да се изпратят нотариални покани до всички собственици и след като се върнат с обратна разписка, нотариусът изготвя протокол за отказ. Тогава районният кмет може да издаде заповед за преминаване", обясни Христина Семерджиева, кмет на район "Овча купел".

И така излиза, че според общината от фирмата -строител не са си свършили работата.

Единствената надежда за тези семейства е, някой да си оправи документите и час по-скоро да ги даде на общината в "Овча купел".

Решихме да попитаме инвеститора как смята да реши тези проблеми. Пред нашата камера миналата година той обеща на тези хора, че ще им бъде връчен и акт 16, за да бъде въведена сградата в експлоатация, но това не беше направено. От строителната фирма смятат, че от "Софийска вода" нарочно не узаконяват стария водопровод и ги принуждават да строят нов.

Това не е единственият случай с нерегламентирани водопроводи на територията на София. За 2011 г. са направени близо 9000 проверки на обекти, ползващи ВиК услуги, като са съставени близо 340 протокола за нерегламентирано ползване на вода на обща стойност близо 1 млн. лв. Спрямо 2010г. през 2011 г. е реализирано увеличение в установените незаконни връзки към ВиК системата и съответно на наложените санкции, чиято парична равностойност е в размер на над 380 000 лв.