Нови 201 българи са разбрали, че са ХИВ-позитивни през миналата година. Общият брой на официално регистрираните до 2011 г. е близо 1500, но реално са около 4 пъти повече.
Ирина живее с ХИВ от около 14 години, разбира за вируса преди 4. До тогава няма никакви оплаквания. През 2008 г. се появява упорито кожно заболяване, което не се влияе от лечението. „Като ми го съобщиха, казах на лекаря, че не се отнася до мен това нещо. Не съм водила някакви връзки безразборни”, споделя жената.
Данните показват, че в България броят на регистрираните ХИВ-позитивни е два пъти и половина по-малък от средното за Европа. За първи път от няколко години младите серопозитивни намаляват. Две трети от инфектираните са мъже. Ниското ниво на разпространение на вируса в България се дължи на мащабна програма за превенция на ХИВ, финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Програмата за превенция и контрол на ХИВ и СПИН подкрепя над 50 неправителствени организации, които работят с рисковите групи в обществото.
Елеонора и Иван са сътрудници на терен от неправителствения сектор, които системно работят с проституиращите от Централна България. Посещават ги в определени дни на тяхното работно място и им обясняват на достъпен език как да предпазят себе си и околните. Днес момичетата знаят, че ще ги посети мобилен кабинет и може да се изследват за болести, предавани по полов път.
„Според статистиката в България няма разпространение на епидемия от ХИВ и това в голяма част се дължи и на нашата работа. Това, че ние промотираме безопасния секс сред нашите клиенти”, казва Елеонора Тодорова, сътрудник на терен "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН".
Понякога клиенти на платената любов предлагат по-голяма сума за секс без презерватив. Стефка работи едва от седмица, но това вече й се е случвало. Част от работата на Елеонора и Иван е да обучават такива жени като нея.
Докато двамата завършват обиколката си сред проституиращите в Централна България, доброволци от клуб „Връстници обучават връстници" се срещат с младежи от плевенското село Ясен. Целта е да се постигне възможно най-устойчива здравна култура за предпазване от ХИВ - чрез образоване на младите хора.
„Помагаме на хора, които иначе няма откъде да получат тази информация. В днешно време наистина има много източници - интернет, но там няма как да споделиш мнението си, да видиш реакцията на другия човек, да останеш разбран и забелязан”, казва Деница, която участва в клуба.
Глобалният фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария ще продължи да подкрепя програмите за работа сред най-уязвимите групи в България до 2014 г. След това на ход са държавата и общините.
Цялото предаване гледайте тази вечер в bTV Репортерите, веднага след Новините в 19часа!