Работодател дължи стотици хиляди за заплати и въпреки че е осъден да плати, работниците няма да получат нищо. Става въпрос за 130 души от хладилен завод, които настояват за промяна на трудовото законодателство.
Динко, Елена, Георги и Ангел са бивши служители на фирма за производство на хладилна техника в София. Месеци преди да прекрати дейността си, фирмата спира да плаща заплати. Така общо 130 служители работят без пари 4-5 месеца и само срещу поредното неспазено обещание на работодателя.
„Говорим за хора, които са високо квалифицирани, инженери, технически лица, външна търговия и в една част хора, които се занимаваха с производство. Грубо казано между 3 и 5 хиляди лева на човек се дължат, на някои и до 7 хиляди”, казва Елена Танчева.
Служителите на фирмата за хладилници са образовани и интелигентни хора. Затова са потърсили правата си по всички възможни начини от цели 6 държавни институции.
„Направих първата стъпка. Подадох жалба в инспекцията по труда. Те направиха проверка в едномесечен срок и ми отговориха, че моята жалба отговаря на истината, че е дадено предписание на работодателя, че има предписание до 1 септември сумите да ми бъдат изплатени. Те съответно не ми бяха изплатени. По-нататък вече се направи втори, колективен иск до ИТ, пак имаше втори срок за изплащане на заплатите до края на октомври, което също не се случи и това е”, разказва един от потърпевшите работници.
След като осъзнават, че Инспекцията по труда само констатира проблемите, работниците търсят съда. „В края на март заведох дело, излезе решение, че работодателят ми дължи 4300 лева. Те го осъждат, той трябва да плати и това е. Оттук нататък, аз трябва да си търся съдия изпълнител и евентуално, ако е останала някоя сметка, да си получа парите, но той ги е приключил, така че аз просто имам едно съдебно решение. И нищо повече”, споделя премеждията си служителят.
След като и съдът не накарал бизнесмена да върне парите, работниците продължили да вярват, че все някоя чиновническа структура ще накара работодателя им да изпълни задълженията си. Стигат и до икономическа полиция, но накрая разбират, че закон, който да накара работодателя да си плати, няма. Въпреки че в други страни за това се влиза в затвора.
bTV потърси длъжниците - баща и син Георги и Кристиян Пиперови. Но телефоните им бяха изключени. Не бяха открити и в офиса им.
Работниците от своя страна настояват час по-скоро приемане на закон, който криминализира неплащането на заплати. Служителите на фирмата за хладилници вече са разбрали официално, че всички институции предприемат „съответните действия" и вършат работата си, но от тези действия няма полза. Защото длъжникът продължава да си кара скъпия джип, а инженери са ограбени с по 5 хиляди лева, които са изработили с честен труд.