Избраният за лекар на годината през 2011 г. Димитър Петров е на път да фалира. Той е от здравните лица, чиито пари за медицинско обслужване в най-малките населени места са орязани драстично от началото на годината. В някои области в страната субсидирането е намалено с повече от 40 %.

Димитър Петров обслужва осем села в Търговищко, които са на разстояние повече от 40 км. едно от друго. Лекарят поддържа пет кабинета, между които пътува почти всеки ден, товарейки личната си кола с медикаменти, апаратура, а през зимата си носи дори дърва и въглища за печките.

Той обясни, че районът е доста беден, а безработицата е над 90%. Почти всички хора не са здравно осигурени. Затова, че работи в неблагоприятен район, до миналата година лекарят е получавал допълнително по 1370 лева на месец. Медикът разкри, че парите използвал за наеми на кабинети и заплати на персонала. От тази година обаче средствата са намалени с 60 %, въпреки че разходите на доктора не са станали по-малко.

Жителите на осемте села са силно притеснени от възможността да останат без лекар. Ако селският доктор спре работа, хората ще трябва да пътуват десетки километри, за да получат медицинска помощ.

Според лекаря, ако не бъде променена методиката за заплащане на медиците, които работят в трудни райони, до края на годината още десетки негови колеги ще избягат от селата.

„Здравеопазването на село е много по-различно отколкото в града. Този въпрос трябва да се реши по-скоро на териториален принцип, а не както в града - на записани пациенти”, каза д-р Димитър Петров.

Според справка на здравното министерство, Търговище е сред районите в страната с най-много незаети медицински практики и недостиг на лекари.