Причината за лекарските грешки, или поне за някои от тях, се корени в синдром, от който страдат лекарите, подобно на други прекалено натоварени проофесии. Това е така нареченият „бърнаут” или професионално прегаряне. У нас малка група лекари вече се събират в групи, за да решават този свой проблем и буквално да се лекуват.
Кой и как лекува лекарите?
Часът е 10. Момчил е на 4 месеца. Той е петнадесетият пациент на д-р Ясен Тончев. На ден през неговия кабинет обикновено минават около 50 пациента. Рекордът му е 24-часов работен ден. Често приключва смяна в 21 часа.
„Рано сутрин идвам на работа, започвам и не спирам, докато не свърши последният пациент. Хронично идват хора, постоянно идват в кабинета с неясни оплаквания, те носят със себе си неосъзнавани чувства и проблеми, които пренасят в кабинета”, обяснява д-р Тончев.
А след края на работния ден лекарят пренася тези истории със себе си. Оказва се, че понякога почивката между две смени не е достатъчна, за да се отърси от личните истории на пациентите и от постоянния стрес. Стига се до „бърнаут” или така наречения „синдром на професионалното изпепеляване”.
„Работим с трудни случаи, трябва да взимаме трудни решения, трябва да съобщаваме скръбни вести. Това е свързано с огромно психично напрежение. Онзи ден имахме една жена, изпадна в клинична смърт - Слава Богу успяхме да я върнем към живота. Ние страдаме заедно с тези хора”, споделя още д-р Ясен Тончев.
Синдромът „бърнаут” се характеризира с депресия, неудовлетвореност, емоционална и физическа умора. Вече дори има проучване сред джипитата у нас, което показва, че повече от половината от тях боледуват от прегаряне.
„Лекарите сме като всички останали човешки същества - сравнително сме последните, които можем да си го признаем. Това е естествен защитен механизъм. Винаги е добре, както и с пациентите, да има добре защитена среда, да има някой, на когото да се обадиш, който да ти даде обратна връзка, който да те подкрепи в това да търсиш за себе си помощ, когато имаш проблем, а не да си сам войнът е войн, както се случва в нашата професия”, смята д-р Веселка Христова, психиатър.
Психолозите обясняват и някои от скандалните случаи на лекарски грешки със синдрома на прегарянето.
„Защото крайният етап на емоционалното прегаряне е всъщност цинизмът. Човек става циничен към близките си, към пациентите си, към себе си. Така че допускам, че в тези случаи би могло да става дума и за бърнаут синдром. Вече има джипита, които се лекуват от професионалното изпепеляване в така наречените Балинт групи, кръстени на основателя им унгарски психоаналитик. Д-р Тончев посещава такава група по 2 часа през седмица”, казва д-р Галя Петрова, психиатър и психотерапевт
Балинтовите групи са популярни на Запад от 50-те години на миналия век. В България повечето от лекарите все още не са чували за съществуването им.
„В Германия например Балинтовите групи са задължение за студентите по медицина, не може да завърши медицина, без да участва в Балинтова група, без да е наясно със собствените си емоционални реакции. У нас такава грижа за емоционалното благополучие на лекаря на държавно ниво няма”, допълва д-р Петрова.