Едва 3% от болните от Хепатит С се лекуват от вируса. Причината - не знаят, че са носители на заразата. А 75 на сто от инфектираните изобщо не знаят, че са болни. Последствията от вируса са цироза, рак на черния дроб и често - смърт.

Наричат вируса тихия убиец. Всяка година между 3 и 4 милиона души се заразяват с него, а над 400 хиляди - умират. Така изглежда в цифри вирусът на Хепатит С.

170 милиона души по света в момента са инфектирани с Хепатит С. 20 на сто от тях ще развият цироза в следващите 2 десетилетия.

Анита е преживяла коварното чернодробно заболяване. Тя също го нарича тихия убиец. „Човек разбира, че има хепатит С или при случайни медицински изследвания, или когато настъпят усложненията от инфекцията, които са след много години. Може след 20-30 години да настъпят тези усложнения след заразяването”, разказва Анита Марковска.

Усложненията са цироза, декомпенсирана цироза. „Или дори направо с кръвоизлив, който може да бъде смъртоносен, или направо с първичен рак на черния дроб”, обясни проф. Людмила Матева - национален консултант по гастроентерология.

110 хиляди - толкова са българите, които страдат от Хепатит С. От тях около 300 са в напреднала фаза на заболяването. Подобно на състоянието, в което е била и Анита до преди няколко месеца. „Наистина е много тежко. Много е тежко, защото ти виждаш, че постепенно състоянието ти се влошава и надеждата ти е да има лекарство, което ще успее да се справи с проблема”, разказва тя.

Традиционното лечение с медикаментите „интерферон” и „рибавирин” е ефективно в началните стадии на хепатит С. В напреднала фаза на заболяването обаче резултатите от тази терапията са незадоволителни, казват и пациенти, и лекари.    

И тук идва проблемът. Новото лечение струва около 100 хиляди лева и не се поема от здравната каса. А това, на практика, го прави недостъпно за повечето пациенти.  

Съединените щати вече плащат за безинтерфероновата терапия, както и Великобритания и Швеция.

„Много правителства вече осъзнаха, че ако инвестират сега в новата терапия, по-късно ще си спестят разходите по трансплантации на черен дроб и лечение на рак на черния дроб. Не забравяйте, че 50% от трансплантациите са заради цироза, причинена от хепатит С”, коментира Рафаел Бенгоа - международен консултант по здравни реформи.

И все пак основната грижа остава да знаем как да се предпазваме от болестта. Рисковете от инфекция идват най-вече от преливане на кръв, използвани игли, нестерилни медицински инструменти, замърсени тоалетни принадлежности.

Ранното диагностициране е другият сигурен начин да избягаме от тихия убиец. Един тест за хепатит С струва между 15 и 20 лева.