Най-големият войнишки паметник в България тъне в разруха. Костницата "Света Троица" и църквата в село Гюешево са потънали в мухъл и влага. Има риск както за стенописите в храма, така и за костите на стотиците войници, загинали в Балканската война.

1491 войници и 18 офицери са загинали в битката за България в района, а костите им се пазят в подземието на храма в специален саркофаг. Строителството на храма и костницата започва през 1925 година с дарения.

„Строителният комитет,който е създаден 21- ва година се обръща с призив към целата страна да се съберат пари и в тая връзка министерството тогава на войната е дало 100 000 лева пари”, разказва Милан Петракиев, жител на село Гюешево.

Снимка: btvnovinite.bg

Влагата обаче е на път да унищожи историята. „Има влага в самата сграда, в костницата и в черквата и започват да се рушат стенописите. В черквата са съхранени скулптури от най-добрия военен художник Иван Лазаров, не е добре да се рушат и да се оставят така”, каза кметът Татяна Георгиева.

Красимир Цолов е потомствен дарител, но не е и в неговите възможности да осигури средства за големия ремонт, който е наложителен.

Снимка: btvnovinite.bg

„Ремонта, който трябва да се направи е непосилен за нас, нали, нужно е проекти, значително по-голям финансов ресурс, отколкото мога да си позволя аз, колкото това, което сме правили и затуй се нуждаем от помощ или от намесата на държавата или от дарения”, каза един той.

Състоянието на храма се влошава с дни. Необходимо е да се направи отводняване и цялостен ремонт на покрива, за да се спрат течовете и да се изолира влагата.

Снимка: btvnovinite.bg

Собствеността над обекта е спорна. Част от него е собственост на министерството на отбраната, друга - на църквата. В края на предишното управления военният министър обещал 60 000 лева за ремонт, но бил сменен, преди да изпълни обещанието си.

Офицерите от запаса са готови да помогнат с дежурства и да приемат посетители срещу заплащането на вход. В това състояние обаче храмът не може да се самоиздържа.

Снимка: btvnovinite.bg

На практика дори няма кой да отваря черквата, действащ свещеник няма и често кметицата или местни хора влизат във функциите на ключар и клисар. Мерките, които взимат от РИМ са превантивни, но и те не могат да се заемат с реставрацията.

От църковното настоятелство обмислят да кандидатстват по програми, ако не се намерят други начини на финансиране.

Снимка: btvnovinite.bg

„Има такива програми по селските райони, ще кандидатстваме, ще търсим всевъзможни начини, по които можем да намерим средства, за да можем да поддържаме храма, това е единствения вариант, друг вариант няма”, каза отец Генади Генадиев, архиерейски наместник.

От отец Генадий дойде и добрата новина, че вече има желаещ да стане свещеник в храма и след обучение ще встъпи в длъжност.