Любопитството е емоция свързана с естествените ни нужди да изследваме и научаваме. Любопитството на Константин Ачков е основната причина днес да можем да ви покажем тези пъзел мебели. 39-годишният дизайнер е започнал да ги измисля преди повече от 2 години. Нещата станали по-сериозни след участие в изложение в Лондон.
"И оттам се зароди любопитството в мен докъде мога да стигна, докъде мога да изместя границите, така че един път да са пъзели мебелите, но втори път да бъдат красиви и удобни. Иначе играта, ако може да се нарече игра, е сложен процес, който тръгва от скица, разбира се, през много скици и после си продължава през малки моделчета, които изработвам от мащаб от велпапе, където проверявам дали идеята работи, дали може да се сглоби наистина, дали е здраво”, обяснява дизайнерът.
После се чертае на компютър, а производството е с много малко отпадъци и на 90% се прави от машина - робот с бързооборотен фрезер, който върви по зададена предварително кройка.
Занаят или изкуство?
"Дизайнът е точно това - между занаята и изкуството, между инженерното и изкуството. Докъде стига едното и докъде – другото, това е трудно да се каже, но общо взето някой път едното повлича другото или обратното. Хубаво е да бъде и изкуство, да не остава само в занаята, защото тогава то не може да претендира за някакви големи качества", смята Константин Ачков.
Сред мебелите за Константин най-любопитен е столът. Дизайнерите смятат, че той е и най-сложен за проектиране, защото крие най-много противоречия.
"Един стол трябва и да е красив, и удобен, и здрав, и лек. Това са едни противоречия, които човек трябва някак си да ги сдобри, да ги направи да си говорят едно с друго. Отделно един колега дизайнер западен беше казал, че столът е единственият предмет, в който влизате. Това е наистина предмет, който не се обикаля."
Целта на дизайнера е всеки да може да сглоби своя пъзел. Нужни са само указания и чук.
Освен към столовете, дизайнерът е насочил любопитството си и към използването на на пръв поглед обикновени неща в създаването на интересни интериорни решения. Вече е готов първият му полилей от метли.