Цените на някои лекарства в България са паднали в резултат на предприетите мерки от здравното министерство. В това е убедена Десислава Атанасова, въпреки публикации в пресата от последните дни, че инициативата на здравния министър не е толкова успешна.

Трябва да се признае обаче, че има и фрапиращи случаи – появиха се съобщения за медикамент, поевтинял със 700 лева.

Комисията по цени и реимбурсиране работи с добри темпове и в последните две седмици са поевтинели 50 медикамента, каза Атанасова в студиото на „Тази сутрин”.

Когато става въпрос за продажба на свободния пазар цената просто се регистрира и лекарството се продава, обясни министърът на здравеопазването. За всички останали цената се регистрира и в рамките на година тя се проверява в съпоставка с цените в референтните държави, като се прави служебна проверка и се изисква декларация от фирмата производител или вносител. „Предлагаме този срок да стане шест месеца,” каза министър Атанасова.

Цените на лекарствата у нас ще се сравняват със ставките в 17 държави

Рекордно поевтинелият медикамент, чиято цена е спаднала от 855 на 322 лева, е онкологично лекарство, каза Атанасова. В тази група има лекарства чиито цени са се понижили с 300 лева. Друг медикамент със сериозен спад в цената е свързан с възстановяване на нервно мускулна блокада, обясни здравният министър.

Атанасова предлага още реферирането да става чрез съпоставка с цените не в 8, а в 17 европейски държави. Освен това Комисията по цени и реимбурсиране ще заседава по-често и ще има собствена администрация.

За отправна се взема най-ниската цена, която се плаща в тези страни, след това се формират цените на търговците на едро и на дребно. След това се стига до ДДС, обясни Атанасова, като посочи, че имало предложение за диференцирана ставка на данъка, но това не можело да стане в средата на бюджетната година, а едва след като бъдат направени разчети и се прецени дали държавата може да си го позволи.

Здравният министър подкрепя държавната регулация

Нормативната база в България не предвижда регулиране на цените на продуктите, които се продават на свободния пазар от страна на държавата, т.е. ставките им просто се регистрират. Такава регулация е възможна след промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Законът е прието от Министерски съвет и е внесен в Народното събрание, като е включен в дневния ред на първото парламентарно заседание след ваканцията. В него обаче не е включено изискване за държавна регулация. Такъв текст може да предложи всеки народен представител, а Десислава Атанасова заяви, че не би възразила.

Единни правила ще учат болниците на прозрачност

Здравният министър коментира още злоупотребите с дарения в болниците и нарушенията, свързани с обществените поръчки. Тъй като явно става въпрос за масови нарушения на финансовата дисциплина в лечебните заведения, здравното министерство ще въведе единни правила за поведение при провеждане на обществени поръчки, за промени на финансовите правилници, за допълнителни възнаграждения и т.н., посочи Атанасова.

При проверка в Специализираната болница по хематология са установени редица нарушения, каза Десислава Атанасова. По думите й там са били закупени автомобили на стойност 95 хил. лева без обществена поръчка, правени са ремонти, чиито изпълнители са избирани чрез пряко договаряне, т.е. без открита процедура. От началото на годината са направени седем проверки, при които са констатирани нередности при управленските процеси. Данните от тях се изпращат на контролните органи, които могат да наложат санкции.

За дефицита на лекарства са виновни фирмите

За недостига на животоспасяващи медикаменти в болниците министър Атанасова обвини производителите и вносителите. „Вината не е в държавата, а във фирмите,” които не проявявали социална отговорност, смята тя. Министърът на здравеопазването каза, че проблемът със спрените вносни лекарства не е само в България, а се наблюдава в още 17 страни от Европейския съюз. Изходът от ситуацията бил намерен – лечебно заведение, което няма даден медикамент на склада ще може да купува неразрешени за употреба лекарствени продукти.

Много нарушения има и при достъпа до лекарствени продукти на военноинвалидите призна Атанасова. Военното, финансовото и здравното министерство изготвят наредба, която урежда улеснения достъп на ветераните до лекарства.