Една година след началото на кървавите събития в Сирия, случващото се в арабската страна продължава да шокира света. Черната хроника на конфликта бе допълнена с нови 57 жертви в размирния град Хомс. Сред убитите има 28 жени и 23 деца.

Режимът в Дамаск отхвърли всякаква отговорност за последните зверства, като обвини опозицията в опит да дискредитира управлението на президента Башар Асад.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Перспективите за изход от конфликта са изключително песимистични, отбеляза Владимир Чуков, арабист в Института за ислямски изследвания. Има постоянно прехвърляне на топката със взаимни обвинения, коментира Чуков, по думите на който зад клането може да стоят т.нар. бригади „Шабиха”. Става въпрос за затворници, освободени от режима със задачата да вършат подобни престъпления.

Атаките срещу мирното население имат за цел сплашване, тероризиране и предотвратяване на демонстрации, смята арабистът. По думите му протестите срещу режима са ежедневни.

„Това е целенасочен геноцид срещу мирните хора,” каза в студиото на „Тази сутрин” Мохамед ал Бармауи, сириец, който живее в България от 12 години. По думите му режимът на Асад се опитва да подмени облика на революцията, като я представи за акт на религиозна основа. Според Бармауи жертвите от последните дни са цивилни граждани от беден квартал и нямат нищо общо с въоръжени групировки.

Случващото се на дипломатическата сцена около конфликта в Сирия е рецидив от Студената война, смята Владимир Чуков. Той припомни изказването на руския външен министър Сергей Лавров пред Съвета за сигурност, в което той заяви, че зад събитията в Сирия стоят екстремисти от „Ал Кайда”. По думите му Русия не желае намеса на САЩ. Москва не иска да допусне повторение на либийския сценарий и смяна на режима в Дамаск по подобие на този на Кадафи.

Причините за тази настойчивост на Русия са както тактически, така и стратегически, смята арабистът. Сирия е последният бастион за Русия в Близкия изток и най-големият клиент на руско оръжие в региона. Не се очаква и промяна в руската позиция, особено след избирането на Владимир Путин за президент.

На този етап сирийската армия е безапелационно по-силна от опозицията, отбеляза Владимир Чуков. Силите на Башар Асад са пет пъти по-многобройни от някогашната либийска армия. Сирийската противовъздушна отбрана също е много по-силна. Чуков смята, че всички руски военни сателити в момента работят за режима.

По думите на специалиста от Института за ислямски изследвания, за да бъде разрешен конфликтът в Сирия е необходимо „Москва и Вашингтон да се разберат”. Според Чуков други решения биха били контрапродуктивни.