Земетресенията не убиват, това го правят сградите, заяви директорът на Главна дирекция "Пожарна и аварийна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов в студиото на "Тази сутрин". По думите му опасността идва от околната среда, създадена от човека.
Преди седмица България беше разлюляна от трус с магнитуд 5,8 по скалата на Рихтер. Последваха стотици вторични земетресения, които уплашиха още повече хората от района на епицентъра. В Пернишко и Софийско продължават да се описват щети.
"Обстановката в страната е спокойна"
Николай Николов заяви, че през тази нощ са получени седем сигнала за наводнени мазета и къщи. Като цяло обаче обстановката в страната е спокойна. Главният комисар добави, че от 4 дни се наблюдават всички критични точки по реките. Следи се внимателно дали водите не се покачват опасно.
В момента се изпуска язовир „Студена”, а с него и още няколко водоема. Това се случва от няколко дни, за да не се плаши населението, уточни Николов.
Превенцията в помощ на човека
Той добави, че предварителната подготовка помага много при евентуално земетресение. Друго важно нещо е хората да запазят самообладание.
Николов припомни, че всяка институция или фирма веднъж годишно трябва да отиграва ситуация на поведение при бедствие. Това е особено важно за училища и детски градини. Според него така се избягват паниката и хаосът, които настъпиха при силния трус в Перник.
Тази година в България ще се проведат 4 учения, в които земетресението е част от сценария. В края на следващия месец пък ще бъде организирана тренировка, при която ще се имитира покачване на водите на Дунав и заливане на част от градовете по реката.
"Друг проблем е, че нямаме култура на застраховане", отбеляза главният комисар и допълни: "Дори и аз забелязах, че нямам полица, предпазваща ме от земетресения".
Николов обясни още, че в складовете на ГДПБЗН има достатъчно палатки, завивки, храна и вода, за да се реагира бързо при природно бедствие.
Мегафонът в действие
Той допълни, че мегафонът няма да бъде използван постоянно. Преди дни стана ясно, че при трусове над 4 по скалата на Рихтер полицейски патрули ще успокояват хората с мегафон.
„Не е нужно да пускаме сирените и да внасяме паника сред населението. Това може да доведе до инфаркт дори”, каза Николов.
Той обясни, че дезинформацията на перничани е довела до паниката в града. Слухът, че язовирната стена на „Студена” се е напукала е накарала местните да тръгнат към София или да се качват на по-високи места. Именно след това премиерът Бойко Борисов е решил да се използва мегафон.
Николов се оплака от малкия брой доброволци в страната. Подготвените за сериозни природни бедствия са едва 2300 души. Работим основно с офроуд обществото и рафтинг клубовете, уточни главният комисар.