Не само България, много държави искат да бъдат включени в програмата за безвизов рвеим на САЩ. Най-големият проблем пред перспективата това да се случи е притеснението на Вашингтон за граничната сигурност.

Това заяви пред bTV посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик. По думите му не става въпрос за опасеня за преминаването на терористи на американска територия от страна конкретно на България или Полша, или друга държава, а по-скоро трябва да се говори за едно принципно опасение за сигурността на американците след 11 септември 2001 година.

„Прави се преглед на международно ниво, за да се гарантира сигурността на граничните пунктове на САЩ. Конгресът се притеснява от огромния пътникопоток, които идва от всички точки на света”, допълни Уорлик.

По думите му от години има дискусия за вдигането на визите за българи. Американският посланик увери, че това ще стане, но не може да се ангажира с прогноза за точното време, тъй като такива въпроси се решават от Конгреса.

Дипломатът препоръча България да продължи да работи по всички детайли, така че час по-скоро да изпълни всички изисквания по програмата за безвизов режим. Основният критерии е да се намали процентът на българите, оставащи нелегално в САЩ.

„Тази е и най-честата причина да отказваме визи в посолството – идва кандидат, който е пътувал, уж за да прекара 2 седмици в Дисниленд, а прекарва една година работейки. Има притеснения за хора с престъпно минало, но това са много малък процент”, посочи дипломатът.

Той отново отбеляза, че от миналата седмица процедурите за получаване на американска виза са оптимизирани. Промените намаляват времето за издаването й наполовина, тъй като това става онлайн.

„Ако ви предстои да подновите визата си, вече няма да е нужно да се идва до посолството. Искаме българите да пътуват активно до САЩ за удоволствие или бизнес, като се опитваме да насърчим процеса и в двете посоки”, посочи Джеймс Уорлик.

Приех и подкрепям решението за „Белене”

Решението за „Белене” е сериозно и премиерът го взе след дълги консултации. Той отхвърли проекта на база цена – каза, че би бил прекалено скъп и аз му вярвам. Приемам тази позиция и я подкрепям, а ми се струва, че и повечето българи са я приели. Така американският посланик коментира отказа на кабинета от строителството на втора атомна централа.

Според Уорлик хората са доволни, че след 20-годишни дебати все пак се е стигнало до някакво конкретно решение. Отсега нататък дипломатът препоръча на политиците в страната да се концентрират върху определянето на приоритетите в енергийния сектор.

Все още няма да си ходя

„Слуховете за моята смърт са силно преувеличени” – с този цитат на Марк Твен дипломатът отрече появилите се твърдения, че ще бъде отзоваван от Вашингтон преждевременно.

„Не е определена дата за изтичане на моя мандат. Когато това стане, аз ще ви информирам. Надявам се да остана максимално дълго в България, защото не е тайна, че аз много я харесвам”, каза още Уорлик.

Корупцията – голям проблем

По думите на дипломата корупцията все още е голям проблем за българското общество и за политиката. До нея се нарежда и организираната престъпност.

Трябват още усилия в продължителен период от време, за да се постигне напредък и да се наблюдават положителни тенденции, коментира Уорлик. Той уточни, че това не е само грижа на МВР, а трябва цялата система да работи заедно.

„Едва един от 10 българи има доверие в системата – хората не са доволни от факта, че се знае които са престъпниците, а години наред са на свобода. Нужни са справедлив процес и затвор, за да виждат хората, че системата работи. Аз не мога да назова конкретни случаи, но те се знаят, знаят се делата и известни престъпници, за които справедливостта не възтържествува”, поясни посланикът.

Относно битовата престъпност и необходимостта за правила за самозащита в дома, подобно на тези в САЩ, Джеймс Уорлик заяви, че и американците години наред дебатират по темата за притежанието и използването на оръжие от обикновените граждани. „И тук трябва да има такава дискусия - кога могат да се използват правомерно оръжия, какви мерки може да вземе едно семейство, за да се защити. И ние търсим оптимизиране на нашата система, но полиция и граждани трябва да работят съвместно, за да се контролира престъпността по улиците”, каза още Уорлик.