Екип от над 10 полицаи ще правят проверките на шофьорите по пътищата. Това предлагат от "Пътна полиция", като метод срещу корупцията и нарушителите по пътя.

"Това представлява широкообхватен контрол на пътните превозни средства", обясни пред bTV комисар Антон Антонов, от "Пътна полиция", при главна дирекция "Охранителна полиция"

"Идеята е да се проверяват абсолютно всички превозни средства, това което в момента един наряд не може да направи", заяви комисар Антонов.

За работата по този модел българските полицаи са обучени от холандски представители. Екипите ще се състоят от 10-12 човека.

"Функциите на проверката и административната част са разделени – 2 души ще са екип за спиране, от 8 до 12 – екип за проверка, разбира се, ще има и инспектор, който да ръководи екипа", обясни комисар Антон Антонов.

Методът вече е изпробван.

"Той се прилага от миналата година във всяко едно окръжно", заяви Антон Антонов. Пример той даде с Трявна, където само за един час са били проверени над 120 шофьори и са засечени над 20 нарушения.

Методът е добро решение в борбата срещу корупцията, смятат от "Пътна полиция", защото на всяка проверка присъстват между 10 и 12 проверяващи и още толкова коли, както и отделен служител, който води отчет на всеки спрян автомобил.

Лятото все по-често ще ставаме свидетели на такива проверки.

Следващият елемент от борбата срещу нарушенията на пътя и корупцията в полицията е поставянето на повече камери.

"В момента те са 24 в цялата страна и още 78, поставени в полицейските автомобили", заяви комисар Антонов.

При този метод също се избягва корупцията, защото камерите снимат нарушителя и после той получава акт по пощата.

Ако станем жертва на агресивен водач, както се случи миналата седмица с журналист на магистрала "Тракия", от "Пътна полиция" съветват да не влизаме в конфликт, да запишем номера на автомобила му, да се обадим на 112, след което да се подаде сигнал в териториалната дирекция на МВР.

"Такива инциденти не трябва да се подминават", заяви комисар Атанас Атанасов.