Лъчезар Дилов постъпва в болница „Токуда” в два часа през нощта на 17 юни със силна болка в главата. Направен му е скенер, а по-късно и ядрено магнитен резонанс, на които се вижда образувание със значителни размери. На следващия ден е опериран, за да се отстрани туморът.
Той разказа в студиото на „Тази сутрин” по bTV, че въпреки редките контакти с лекуващия лекар с д-р Славомир Кондов, той е бил уверен, че операцията е извършена професионално и е преминала добре. Дилов е изписан седмица по-късно с епикриза, според която туморното образувание е било отстранено „субтотално” (според медицинската терминология „субтотално” се равнява на 91-99 %). Според епикризата младият мъж няма нужда от повторно постъпване в болница и му е предписана лъчетерапия.
Усложненията настъпват, когато при контролно изследване с ядрено магнитен резонанс преди започването на лъчетерапията се установява, че туморното образование на Лъчезар е с почти, ако не същите размери, от периода преди операцията в „Токуда”. Ако се премине към лъчелечение на тумор с подобни размери, последиците могат да бъдат фатални. Дилов е посъветван да се подложи на повторна операция.
След хоспитализиране и втора операция в Турция, туморът е почти изцяло отстранен – останали са само образувания с милиметрични размери. В момента Дилов предявява искания за около 110 хиляди лева – такива са разходите, които леченията са му стрували.
Потърсен за коментар, д-р Кондов, представи своята гледна точка пред камерата на bTV. По думите му, туморното образование е било съставено от кисти пълни с течност и затова не е изрязано по време на първата операция. Според лекаря течността от кистите е била изтеглена по време на операцията и това е вероятната причина за почти същия обем на образуванието след операцията.
Д-р Емануил Найденов се включи в разговора от Бургас като независим експерт. Според д-р Найденов става дума за разминаване в употребената терминология – самият той би определил туморното образувание като „частично”, а не като „субтотално” отстранено. Експертът беше категоричен, че пациентът е имал нужда от втора операция след резултатите от първата в „Токуда” и че подлагане на лъчетерапия веднага след първата операция би имала фатален край.
Дилов все още не е завел дело срещу болница „Токуда”, но се готви да го направи. Адвокатът му коментира в студиото на „Тази сутрин”, че се надяват казусът да бъде разрешен със споразумение. Въпреки това досега от болницата отказват да коментират случая, а пострадалият е принуден да комуникира с тях чрез медиите.