С мнения по всички свои ресори в студиото на „Тази сутрин” гостува министър Делян Добрев. От звездите на хотелите, през протеста на металурзите, добива на шистов газ, че и горите – министър Добрев коментира темите от последните дни, които попадат в обхвата на неговите отговорности.
Няма натиск срещу мораториума за шистовия газ
Мораториумът върху добива на шистов газ не е отменен, а само коригиран, за да се улесни добивът на конвенционален газ. Това каза в студиото на „Тази сутрин” министърът на икономиката, енергетиката и туризма.
Делян Добрев коментира изказването на заместник-посланика на САЩ Сюзън Сатън, която заяви, че не разбира решението на България да наложи мораториум върху добива на шистов газ, като каза, че не смята това за натиск. Шистовият газ ще направи България енергийно независима – такова мнение изказа американският дипломат по време на конференцията „Проучване и производство на петрол и газ – новата технологична граница”, която се проведе в столицата.
Добрев обаче отбеляза, че добивът на шистов газ е помогнал за смъкването на цените на синьото гориво в САЩ, където 1 000 куб. метра от суровината струват около 100 долара, за разлика от Европа, където е около 300 и в България - над 400.
„Хубаво е, че имаме мораториум, за да има достатъчно време да направим анализите” посочи Делян Добрев. По думите му така ще могат да се постигнат и гаранции за околната среда.
Опасност от екокатастрофа в Кърджали няма
Това каза енергийният министър в коментар на предупрежденията на работниците от Оловноцинковия комбинат в Кърджали, че ще спрат работа, което може да засегне някои важни производства.
Според Добрев главният проблем, ако това се случи, е свързан със заплаха за бъдещето на предприятието. За рестартирането на спрените производства ще са необходими „огромни инвестиции”, обясни той.
Инвеститорски интерес към „ОЦК-Кърджали” все още има и той е реален, посочи Делян Добрев. В момента обаче се обсъждат варианти за поемане на дружеството под наем.
„Държавата, каквото може, прави – не само с помощите и посредничеството,” увери министърът на икономиката и енергетиката.
Ще падат ли звезди по хотелите?
България няма да се отказва от алкохолния туризъм, стана ясно от коментарите на министър Делян Добрев по промените в Закона за туризма.
„В закона няма такива текстове. Има единствено определение за национален курорт,” обясни той. По думите му след приемането на закона ще се изготвят наредби, в някоя от които ще се въведат повече изисквания по отношение на националните курорти. „В никакъв случай няма да забраним консумацията на алкохол... Слънчев бряг е курорт за млади хора. Все пак не трябва да се прекалява,” каза Добрев.
Икономическият министър не смята, че алкохолният туризъм единствено дава имиджа на Слънчев бряг. Според него различните атракции, включително алкохолните турове, са „явно най-правилната формула..., защото всяка година има ръст на туристите в България, тази година в Слънчев бряг – над 10%”.
Промените в Закона за туризма предвиждат туристическите обекти да се подлагат на прекатегоризация на всеки пет години.
„Звездите няма вече няма да са безсрочни,” каза Добрев и обясни, че причината е, че материалната база се амортизира. „Ако не се правят инвестиции в един хотел 5 звезди, след седем-осем години вече е 3 или 4 звезди.”
Туристическото райониране е една от новостите в закона. Ще се сертифицират балнео и спа центровете, разкри Добрев. „Досега с едно джакузи и една вана се слагаше табела, че това е спа център”, каза министърът.
Въвеждат се нови изисквания и за планинските водачи, екскурзоводите. Такива вече няма да могат да бъдат некомпетентни лица. Проблем има и с чуждите екскурзоводи, които „идват тук и започват да разправят глупости за българската история”, отбеляза Добрев.
С цел превенция в изменения закон са вдигнати санкциите, призна туристическият министър.
Делян Добрев сподели, че това лято ще почива на Северното Черноморие, вероятно за няколко дни.
С мнение и за горите
Министър Добрев се изказа и по най-коментираната тема в последните дни тема - Закона за горите и спорните промени в него. Той призна, че и в ГЕРБ „със сигурност върви дебат по тази тема”.
„Хубаво, е че законът ще бъде преразгледан,” смята Делян Добрев. По негово мнение процедурите трябва да бъдат опростени, но това не трябва да става за сметка на околната среда.
В сегашния вид на закона понятията са много разтегливи. Когато става въпрос за строителство – трябва да има промяна в предназначението на терена, но например за горските просеки не е нужно, обясни министърът на икономиката, енергетиката и туризма.