Законът за горите показва, че някой иска да инвестира, без да си плати за това. Когато искаш да подпомогнеш някоя фирма, която инвестира, това трябва да стане според съответните процедури и като се информира Европейският съюз. Това заяви в студиото на bTVбившият шеф на Природен парк „Витоша” Тома Белев, който е сред най-изявените критици на промените в закона. В същото време един от първите радетели на поправките Филип Цанов, който е шеф на сдружение „Природа за хората и регионите”, обяви забраненото строителство като главен проблем на Витоша.
По думите на Белев предложените първоначално промени в закона са били с цел на инвеститорите да им се спестят таксите за строителство, което щяло да донесе нови наказателни процедури за България. Тук Белев визира отпадналия вече текст за промяната на предназначението, който спестяваше на инвеститора солидни суми.
Преди ден в ефира на bTV членът на съвета на директорите на „Витоша ски” Петър Петров обясни, че съоръженията на Витоша са били спрени заради протокол от юни 2011 на Тома Белев, с които не е било допуснато прочистване на просеките, защото имало изискване за учредяване на ограничено вещно право, за което първо трябва да има процедура за подробен устройствен план.
Петров се оплака още, че дружеството е било рекетирано от Дирекцията на парк „Витоша” и от Държавно горско стопанство – искали наем за земята, върху която се намират сгради - собственост на „Витоша ски”. Според представителя на ръководството на дружеството „някой иска да ги спре”.
Спазвайте закона
Обвиненията не са нови, обяви Белев с обяснението, че протоколът не блокирал нищо. „Колегите от горското стопанство поискаха среща, на която да съгласуваме по какъв начин исканията на „Витоша ски” ще бъдат удовлетворени. Дирекцията на парка няма функции да взима решения, това са функциите на държавното горско стопанство”, добави той.
От думите на Белев стана ясно, че той не иска да „спира” дейността на „Витоша ски”, а че настоява дружеството да спазва законите. „Когато от четири години повтарям, че законите в България трябва да се спазват, както от бай Иван, така и от най-големия собственик, някой все повтаря: „Аз не искам да ги спазва, защото съм голям”.
Той смята, че отпадането на най-спорния текст от закона за промяната на предназначението показва минималния консенсус между заинтересованите страни. „Чест прави на премиера, че каза - когато се постигне консенсус, тогава законът ще бъде приет,” каза Белев.
Според него формулировката „зелена мафия” е разработка на една PR агенция. В България черният PR е нещо нормално – да очерниш другия, да го смачкаш, за да можеш да си защитиш интересите.”
Да се строи
Проблемът на Витоша е, че строителството е забранено, каза председателят на сдружение „Природа за хората и регионите” По думите му в сега действащия закон нямало нито една точка за това как се променя предназначението на териториите за ски писти, лифтове и други съоръжения.
При строеж на нов лифт на Витоша еколозите искали това да стане на същите пилони, което не било възможно, защото такива съоръжения вече не се произвеждали.
„При този закон и при този план за управление никога нищо няма да се случи, „заяви Цанов, който бе сред водачите на контрапротестите на хората от т.нар. „малки общини”.