Премиерът Бойко Борисов и икономическият министър Трайчо Трайков обвиниха бившия еврокомисар Меглена Кунева за ситуацията около търговското споразумение срещу фалшифицирането, тъй като процедурата по приемане на АКТА започнала още през 2006 г.

В студиото на „Тази сутрин” Кунева отвърна на удара с думите, че „това са отчаяни опити да се извъртят подло от това, че не искат, не умеят и не разбират как се носи политическа отговорност”.

По думите на Кунева Еврокомисията е формулирала еднозначно липсата на всякакво нейно участие в преговорите по ACTA по времето, когато беше еврокомисар за защита на потребителите. Тя призова сегашният български еврокомисар, г-жа Кристалина Георгиева, да каже как точно са протекли тези преговори.

Кунева каза, че е разбрала за споразумението сега, когато се оказало, че българското правителство нямало представа какво е подписало. Тя посочи, че преговорите са се водили от ресорния комисар и представители на страните-членки.

Според Меглена Кунева страните, които са отказали да се присъединят са преценили, че ACTA не отговаря на интересите на обществото и са поели отговорност за решението си без да обвиняват Европейската комисия. В същото време българското правителство не знаело за какво преговаря.

След като се опитал да се измъкне, прехвърляйки вината върху нея, Трайчо Трайков нарушил „доброто си намерение да поеме отговорността”, каза Кунева. Тя припомни, че в Полша отговорността за отказа на Варшава от подписа под ACTA е била поета от премиера Доналд Туск.

„Проблемът е в това, че ние не вярваме, че споразумението ще бъде използвано за защита на авторските права, защото нямаме доверие в българската държава и правителство в този случай,” заяви Меглена Кунева.

Първият български еврокомисар обърна внимание на „последователната политическа подлост постоянно да се търси някой друг виновен”.

„Само преди няколко месеца бях обвинена и за акцизните ставки на дизела. Имаме доказано най-ниските акцизи, а министър-председателят се опитваше да си затвори очите, че всъщност монополът е проблемът на България,” контраатакува Кунева.

„Начинът по който се изложи за пореден път българското правителство е безпрецедентен в Европа,” смята тя.

Отговорността за всички атаки по неин адрес носил премиерът. „Той е инициаторът на подобни обвинения,” посочи Кунева.

Ако влезе в политически сблъсък с ГЕРБ това нямало да е заради управляващата партия, а заради хората, настоя Кунева. Тя не каза дали и кога нейното сдружение ”България на гражданите” ще прерасне в партия, въпреки че отчете наличието на такива очаквания.

По думите й „партията ще дойде тогава, когато има цел и когато има отчетлива нужда от представителство”. Според Кунева атаките на Борисов срещу нея били доказателство, че е направила нещо правилно.

Меглена Кунева заяви, че знае откъде идват атаките, кой ги формулира и колко го е страх.

Социологическите сондажи поставят евентуална партия с лидер Кунева сред парламентарно-представените сили на следващите избори, заедно с ГЕРБ, БСП и ДПС. Това може да я постави на позиция, в която да определя съотношението на силите в парламента и правителството.

„Не ме блазни ролята на балансьор,” заяви още Кунева.

Меглена Кунева смята, че правителството не е успяло да се справи с борбата с организираната престъпност и борбата с корупцията, за което е било избрано. Тя нарече последния доклад на Еврокомисията за България „код ‘червено’ за България” и прогнозира, че следващото „голямо наводнение”, ще е провалът в административната реформа.