В сезона на кърлежите стотици столичани бяха нахапани през почивните дни. От столичната здравна инспекция уверяват, че всички зелени площи ще бъдат обработени при подходящи метеорологични условия. Това обаче не означава, че трябва да пренебрегваме превантивните мерки.
При разходка в парковете изключително важно е подходящо облекло, както и препаратите, които отблъскват паразитите. Задължителен е и огледът на тялото след това.
Случаите на зараза с лаймска болест в България са значително по-високи, отколкото в Европа.
Ако в САЩ при 200 ухапвания има един заболял, в Европа има един случай на 100 ухапвания, а у нас на 40-50. Това зависи от стопанската дейност в страната ни. Селското стопанство също е фактор, например отглеждането на кози, които ги пренасят от гората.
Кърлежите трябва да се махат с пинсета, така че да не се скъса хоботчето. Ако случайно се скъса, би трябвало хоботчето да се извади бързо отново с пинсета. Задължително е пинсетата и мястото да бъдат дезинфекцирани, обясни директорът на Националния център по заразни и паразитни болести доц. Тодор Кантарджиев. Добре е да се бие и инжекция против тетанус. До 1 седмица след това трябва да се следи за подуване на лимфни възли или повишена температура.
По думите на специалиста, всички общоприети схващания за въртене, мазане с вазелин или горене са абсолютно погрешни.
Според доц. Кантарджиев е излишно да се правят изследвания за антитела веднага след ухапването. Ако има зараза, тя би се проявила след повече от седмица. В случай на опасност може да се вземе превантивно антибиотик.
Един кърлеж може да престои върху човешкото тяло до 10-12 дни. След 24 до 48 часа обаче има опасност да предаде болестотворни микроорганизми.
Лаймска болест се проявява с много висока температура. В малък процент след години може да се изрази в артрит и други заболявания на вътрешните органи. Затова, според доц. Кантарджиев, изследването на кръвта за антитела е подходящо след месец от ухапването.
Всички зелени площи в столицата ще бъдат обработени срещу паразитите, увери Цезарина Илиева от столичната здравна инспекция. По думите й обаче това не означава, че паразитите ще са 100% унищожени.