Европейският съюз е отпуснал над 25 милиона лева за картографиране на всички видове птици, бозайници и насекоми в защитените територии в България. Парите са по оперативна програма „Околна среда".

"България е на трето място в Европа по биологично разнообразие. При присъединяваните ни към ЕС са обособени защитени зони с европейска значимост. Картирането на хабитатите ще ни помогне да ги опазим и да ги управляваме правилно", обясни пред bTV Димитър Стоев, началник отдел "Защитени територии" към екоминистерството. По думите му този проект се изпълнява върху 34% от територията на страната.

В България има 33 вида прилепи. Всички те трябва да бъдат описани и картографирани в естествените им местообитания в зоните Натура 2000.

"Това е най-големият проект по оперативната програма и ще бъде изпълнен в продължение на 2 години, а информацията ще бъде изключително ценна, както за докладването пред Европейската комисия, което държавата ни е задължена да прави, така и за всички представители на научните среди", обясни Ивелина Василева, зам.-министър на околната среда и водите.

Целта на проекта е в национален мащаб, по едни и същи методики да се извършат теренни проучвания за картиране и определяне на природозащитното състояние на 87 природни местообитания и 119 вида, както и проучвания за миграционните трасета на 40 вида птици от мрежата Натура 2000.