Организацията на работното време зависи само от работодателите. Това коментираха в студиото на Тази сутрин Димитър Бранков, зам.-председател на БСК, Гълъб Донев, зам.-министър на труда и социалната политика, и Чавдар Христов, вицепрезидент на КНСБ.

Ако кодексът на труда бъде променен и се гласува предложеното работно време от пет часа дневно, работодателят трябва да осигури по-свободен достъп на служителите до работното място, за да могат да изработят останалите часове. Целта е да се въведе работно време с променливи граници, като задължителното присъствие да се определя от работодателя, а работникът решава точно в колко часа ще отиде на работа. Това трябва да бъде съгласувано с ръководството на фирмата.

Димитър Бранков е категоричен, че този модел е напълно възможен, като подчерта, че е свързан с културата на работодателите. „България е на последно място в ЕС по разпространение на гъвкавия модел на работа”, коментира още той.

Работодателите могат да се възползват от тази възможност и сега, но трябва да се създаде такава организация, която да осигури свободен достъп на работниците, за да могат да отработят времето, което им остава в 40 часовата работна седмица. В някои международни институции достъпът до работните пространства е свободен 24 часа, което е вид гъвкава форма на работно време. Зависи от служителите как ще употребят това време.