От данък "вредни храни” няма да има нито фискална, нито практическа полза. Това обяви в предаването „Тази сутрин” д-р Илко Семерджиев, бивш здравен министър (кабинета „Костов”).

Според него фискалният ефект даже може да е отрицателен – администрирането на данъка да струва повече от сумата, която ще бъде събрана от него. Семерджиев смята, че правилният подход е в образователните кампании, профилактиката и превенцията.

Бившият министър обяви и сумите, които са заделени следващата година за профилактика – в бюджета на Министерството на здравеопазването те са намалени с 12 млн. лв., а в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) не са предвидени такива средства.

Според Семерджиев е много вероятно производителите да атакуват подобен данък пред Европейската комисия, защото в него има нерегламентирана държавна помощ (за храните, които няма да бъдат облагани). Освен това той е политически некоректен, защото в предизборната си кампания нито ГЕРБ, нито Реформаторския блок са обявили, че ще увеличават данъците.

И според д-р Светослав Ханджиев, председател на Българското дружество по хранене и диетика, подобен данък няма да доведе до очаквания резултат. „За вредни храни изобщо не можем да говорим, ако един продукт е некачествен, той трябва да бъде забранен”, коментира диетологът.