В междинния доклад на Европейската комисия за България няма политическа оценка

защото той е технически. Това заяви министърът на правосъдието Диана Ковачева в студиото на „Тази сутрин”.

В него има и позитивна и критична оценка за това, което не е свършено и трябва да се свърши, отбеляза Ковачева. По думите й политическото говорене понякога е много общо, а техническият език трябва да е по-конкретен.

България е подлежи на наблюдение и оценка, което означава, че очевидно нещата не вървят така, както се очаква, посочи правосъдният министър.

Усещането за справедливост липсва у българите

смята Диана Ковачева. По думите й възстановяването на доверието в съдебната система трябва да е във фокуса на българските институции.

„Трябва да четем доклада чисто експертно,” каза Ковачева и добави: „Трябва да се направи един цялостен анализа на разследването и съда. Следващата седмица се събира работна група, в която трябва да бъдат поканени и чуждестранни експерти”.

Дълго в България се късаше връзката между разследващите и наказателните органи, между дознателите и прокуратурата, смята Диана Ковачева. Тя смята, че в момента има подобрение именно в това взаимодействие, като по думите й конфликтите между съдебните органи и полицията били личностни.

Не е вярно, че това е най-лошият доклад за България

Показателите, по които се оценява Румъния са различни. Критериите са определени през 2007 г. Румъния, например, не се оценява по организирана престъпност, отбеляза Диана Ковачева.

Всички, които са чели докладите на Еврокомисията през последните години ще разберат, че това не е най-лошият доклад за България, смята министър Ковачева.

„Той не е най-лошият доклад за правителството, защото в него се оценяват и правосъдието, и прокуратурата,” които не са част от изпълнителната власт.

Бившият еврокомисар Меглена Кунева разтълкува доклада на Европейската комисия като снемане на доверието в правителството в София.

Опозицията в парламента поиска оставката на вътрешния министър Цветан Цветанов след критичните оценки към МВР в доклада на ЕК. Според левицата междинният доклад на ЕК отбелязва, че липсва каквато и да е реформа.

Вътрешното министерство бе критикувано от Брюксел за обществените поръчки, които стимулирали корупцията.

В доклада на Комисията бяха споменати и съмненията за нарушения на последните избори.

Според Диана Ковачева темата за изборното законодателство е много важна. Тя отбеляза, че вече има изборен кодекс. Сериозните нарушения по време на изборите се дължали на неподготвеност на изборната администрация.