Общината в  Харманли и по-специално кметът Михаил Лисков  са главните виновници за скъсаната стена на язовир „Иваново”. Така смятат и жителите на най-засегнатото от водната стихия село Бисер, и представителите на изпълнителната власт.  Общинската администрация бе посочена с пръст в ефира на предаването „Тази сутрин”.

Наводнението в района взе най-малко осем жертви и остави без покрив стотици хора. Поради тази причина в сряда ще бъде обявен Ден на национален траур.

Изпратените на място министри и чиновниците от  различни институции обаче не отговориха на простия въпрос, кога държавата ще се погрижи бедствията подобни бедствия да не се случват.  Вместо конкретен отговор, представителите на властта обясняваха, че са осигурили палатков лагер,  дрехи и одеяла за бедстващите хора.

Местните жители обявиха, че от 6 години кметът Лисков не е обърнал никакво внимание на подписката,  с която се настоява за ремонт на язовирната стена и за почистване коритото на река Бисерска. Отговорът бил, че пари за подобни действия няма.

„След толкова подадени жалби през годините за проблеми с язовира, общината е можела поне да го изпусне. Определено този водоем е общинска собственост”, каза земеделският министър  Мирослав Найденов. Той се обяви за минаването на язовирите под „една шапка”, защото  според него това е начинът да бъдат контролирани.

Вътрешният министър Цветан Цветанов обяви, че малките общински язовири са си направо безстопанствени. Според него големите водоеми имат 30% по-голяма вместимост, за да побират евентуалното топене на снеговете.

Социалният министър Тотю Младенов допълни, че с пострадалите ще работят психолози.

Шефът на „Напоителни системи” Георги Харизанов също прехвърли отговорността на община Харманли.  Той обясни, че кметовете дават язовирите на арендатори, защото нямат пари да ги поддържат. Самите арендатори пък чупели крановете за изпускане на водема, тъй като се страхували, че вложените от тях пари за риба ще отидат на вятъра.

Харизанов добави, че трябва да има единна система за предупреждение при преливане на язовири. Той обаче подчерта, че създаването й ще бъде изключително трудно.

Директорът на „Напоителни системи” допълни, че само в Кърджалийско има 60-70 микроязовира с предписание за по-сериозна проверка. Там са установени напуквания на стените.

Мая Дряновска от екоминистерството уточни, че под шапката на ведомството са 54 значими язовира. При тях няма опасност да се скъса стена и да се стигне до още по-големи проблеми.

"Въпросът беше кога ще стане"

Премиерът Борисов обяви пред  bTV, че за да се избегнат подобни бедствия, трябва да се отделят огромни бюджетни средства"И цялата трагедия е, че не можем категорично да кажем, че няма пак да стане”, каза Борисов. По думите му не става дума само за бездействие, а и за безстопанственост. И на моменти за запазване на някакви частни интереси граничи с престъпление.

"Въпросът беше кога ще стане", добави Борисов.

Според Борисов управлението на съоръженията трябва да се централизира, а отговорността не трябва да се прехвърля на кметовете.

Борисов посочи за пример лошото състояние на пътищата, жп линии, влакове и моста на четвърти километър на Цариградско шосе, който още няма акт 16."Пази Боже да падне и да загинат хора всички ще се тюхкаме".

Но трябват 22 милиона. При наличните финанси толкова пари влагаме и вие виждате къде са, каза Борисов.

Действително трябва много здрава ръка да се източат язовирите, защото сега е буря и наводнения и ни плашат, но лятото ще дойдат 40 градуса и ще бъдат животоспасяващи и за хората там и за животните, заключи Борисов