На 4 януари 1878 г. в София влизат руските войски, начело с ген. Гурко. Посрещнати са от жителите на София на пл. „Кору–чешме” (днешен площад „Света Неделя”)
Това каза енергийният министър Алпарслан Байрактар, при условие на ембарго – срок, който позволява на медиите да подготвят и проверят информацията преди официалното ѝ публикуване