Германското външно разузнаване е шпионирало в продължение на години Белия дом и няколко американски компании и учреждения, пише списание „Шпигел“ (Spiegel.de).
Позовавайки се на проучени от него документи, без да уточнява какви, изданието твърди, че между 1998 г. и 2006 г. Федералната разузнавателна служба (БНД от Bundesnachrichtendienst или BND), отговаряща за външното разузнаване, е шпионирала вътрешни телефони и факсове в Белия дом.
Според списанието БНД е разполагала със списък на 4000 телефонни номера, номера на факсове и електронни адреси, който ѝ позволявал да следи американски цели, сред които и министерството на финансите и офиса на държавния секретар.
Германските агенти също така са поставили под наблюдение американски компании и учреждения като НАСА, самолетостроителната компания „Локхийд“, няколко университета, неправителствената организация „Хюман райтс уоч“, военновъздушните сили, военноморските сили, Управлението за разузнаване към Пентагона. Няколкостотин чужди посолства, базирани във Вашингтон, както и Международният валутен фонд и американският офис на Арабската лига, също са били шпионирани, твърди германското издание.
БНД засега не е коментирала твърденията на „Шпигел“, отбелязва АФП.
Агенцията припомня, че Службата на няколко пъти бе замесена в шпионски скандали.
През март 2015 г. стана ясно, че между германското външно разузнаване и американската Агенция за национална сигурност (АНС) е имало сътрудничество. В неговите рамки БНД е шпионирала в полза на АНС няколко цели в съюзнически страни, по-специално представители на френското президентство и външно министерство, както и Европейската комисия.
В средата на февруари германска парламентарна разследваща комисия, проучваща това сътрудничество, изслуша канцлера Ангела Меркел. Тогава Меркел заяви, че е била изненадана да научи за това сътрудничество и сподели, че е мислела, че външното разузнаване няма подобни практики.
През есента на 2013 г. пък информации за подслушване на мобилен телефон на германския канцлер от американското разузнаване предизвикаха силно напрежение между Берлин и Вашингтон. Тогава Меркел каза, че шпионирането на приятели е нещо, което изобщо не трябва да се прави.
В резултат на всички тези скандали Германия прие през юни миналата година поредица нови мерки, предназначени да осигурят по-добра рамка за дейностите на външното разузнаване.