Животът на Земята може да е започнал на десетки милиони километри от нашата планета, на Марс.
Това съобщава „Скай Нюз” като цитира доклад на професор Стивън Бенър от американския Институт за наука и технологии „Уестхаймър”, изнесен пред годишната конференция „Голдсмит” във Флоренция.
Елемент, за който се смята, че е определящ за произхода на живота на Земята съществува единствено на повърхността на Червената планета.
Тези „семена” на живота по всяка вероятност са дошли на нашата планета от астероиди, отделили се от Марс в резултат на вулканични изригвания или сблъсъци с космически тела.
„Натрупват се все повече доказателства, че ние всъщност сме марсианци. Животът е започнал на Марс и е дошъл на Земята върху парче скала”, заявява професор Бренър.
„Истински късмет е, че сме попаднали тук, предвид че Земята е по-добрата от двете планети за поддържане на живот”, казва още ученият.
„Ако хипотетичните ни марсиански предци бяха останали на Марс, може би нямаше да има история за разказване”
Според професор Бренър елементът молибден, за който се смята че е катализаторът, който е помогнал на органичните молекули да се развият в първите живи същества.
„Тази форма на молибден не може да е съществувала на Земята по времето, по което е възникнал живота, защото преди три милиарда години на повърхността на Земята е имало много по-малко кислород, отколкото на Марс”, казва още Бренър.
„Това е поредното доказателство, което показва, че е по-вероятно животът да е дошъл на Земята от Марс, отколкото да е започнал на нашата планета”, смята американският учен.