Животът по-висок етаж намалява шанса човек да оцелее при инфаркт, показва канадско проучване, цитирано от британският в. „Индипендънт“.

Колкото по-висок е стажът, на който живее пациентът с инфаркт, толкова по-малък е шансът му за оцеляване при подобен инцидент. Според проучването след 16-ия етаж няма почти никакъв шанс при спиране на сърцето.

Причината за закономерността е, че отнема повече време на спасителните екипи да достигнат до пострадалия като с всяка една минута забавяне шансът за положителен изход намалява с от 7% до 10%, показват данните на учените от болницата „Сейнт Мичъл“ в Торонто.

Те са провели изследване на над 8000 души, преживели спиране на сърцето в периода 2007-2012 година.

Снимка: iStock

От тези, които живеят под третия етаж, 4,2% са оцелели. При тези по-нагоре процентът спада до 2,6%. При хората, живеещи над 16-ия етаж процентът е съвсем незначителен – 0,9%. От разгледаните случая на 30 души, живеещи над 25-ия етаж и получили съдечен удар, нито един не е оцелял.

„По-дългото време между пристигането на медицити и първия контакт с пациента на място е едно от възможните обяснения за по-малкия брой оцелели“,смятат изследователите. Те предупреждават, че „строежа на все повече високи сгради може да има негативното влияние върху оцеляването на хората, които получават сърдечен удар“.

"Ако се намали времето за реакция при спирането на сърцето във високи сгради, то шансът за оцеляване се увеличава", твърдят изследователите.

То препоръчва поставянето на дефибрилатори на определени етажи във високите жилищни сгради. Сред другите препоръки е близките на пострадалия да се уверят, че лекарският екип ще има бърз достъп до асансьор при пристигането си.