Гонения на малцинства, сплашвания и мъчения – това са само част от изстъпленията, на които са подлагани сирийските и иракски граждани под управлението на „Ислямска държава” (ИД). Журналистът от Би Би Си Гари Сари се е сдобил с видеа, които разкриват непознати до сега детайли от живота в контролираните от джихадистите територии.

Материалите са снимани със скрита камера в Мосул. На кадрите се виждат  жени, принуждавани да се покрият, изоставени училища и взривени джамии.  

Гонения на малцинства

За година от завладяването на „столицата” си Мосул, бойците на „Ислямска държава” са успели да прогонят почти цялото христинско население – около 60 000 души. Пословични станаха преследванията  и издевателствата над язиди и шабаки през последните месеци.

Според материала на Би Би Си, домовете на хора от малцинствени групи са присвоявани от „Ислямска държава”. Цели квартали сега пустеят. Някои от изоставените къщи са белязани с буква „Н”, символизираща арабската дума, с която от ИД се обръщат към християните. Това „белязване” издава преднамерена сегрегация и дискриминация, характерни за живота под управлението на ИД.

Освен физически гонения, множество религиозни храмове и културни паметници бяха напълно унищожени от „Ислямска държава” през последните месеци.

Положението на жените и децата

Дрескодът, наложен от „Ислямска Държава”, е изключително консервативен и задължителен за всички жени. На практика те трябва да са абсолютно покрити. Публични забележки, гонения и дори бичуване грозят всяка жена, нарушила определените изисквания.

С настъпването си в Ирак и Сирия, ИД са затворили светските училища в завладените райони. На тяхно място са отворени нови, които проповядват разбиранията за халифат на „Ислямска държава”. Една от основните цели на тези структури е да вербуват бъдещи последователи на джихадистите от най-ранна възраст. Тази стратегия е и причината много от местните жители да са спрели децата си от училище.

Сплашвания и мъчения

Според хората, арест, побой и брутални мъчения грозят всекиго, дръзнал да се противопостави на джихадисткото тълкувание на исляма. Дори имамите в джамиите са заменени с проповядващи джихада духовници.

Хората живят в постоянен страх, тъй като никой не е застрахован от измислени обвинения и арест. Едно от наказанията за минимални нарушения е бой с камшици. Побой и смърт под най-различни форми са сред най-честите „присъди”. Публичните изтезания са използвани като превантивна мярка срещу потенциални нарушители.
В тази атмосфера на сковаващ страх трудно се намират хора, които открито да говорят за видяното и преживяното.

Снимка: EPA
Икономически застой и надежди за по-добро бъдеще

Икономиката на завладените от „Ислямска държава”  райони е в задънена улица. Прекъснати са нормалните функции на държавната дминистрация, войската и повечето видове производството. Единствените процъвтяващи отрасли са трафикът на оръжие и незаконната търговия с нефт и горива.

Дори в свободното си време много хора са принудени да бездеистват вкъщи заради изключително консервативното разбиране на ИД какво е пристойно и непристойно поведение.

Повече от местните хора, заснети във видео материалите на Би Би Си, изказват надежда, че иракската армия ще превземе града.  Много от тях осъзнават трудността на това начинание, тъй като „Ислямска държава” използва моментното разположение на силите и строи барикади, залага мини и разполага свои снайперисти на ключови точки в Мосул.

 Пробиването на обсадата на Кобане показа, че „Ислямска държава” не е непобедима. Този път, обаче, властите в Багдад ще трябва да мобилизират наистина значителни сили, за да не се стигне до продължаващи месеци улични сражения с огромни цивилни жертви и материални щети. Едно е сигурно – джихадистите няма да дадат „столицата” си без бой.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement