Жена, която си счупила гръбнака, след като паднала от прозорец в опит да избяга от тройния убиец Валдо Калоукейн, разказа пред разследваща комисия за гнева си, когато разбрала, че той не може да бъде изправен пред съд поради психични проблеми.

Валдо Калоукейн проникнал в апартамента ѝ през 2020 г., три години преди да убие Барнаби Уебър, Грейс О’Мали-Кумар и Иън Коутс и да рани още трима души при нападенията в Нотингам на 13 юни 2023 г. Жената, която се нуждаела от операция на гръбнака, казала, че полицай ѝ съобщил, че Калоукейн не може да бъде съден тогава заради психичното си състояние. В четвъртък комисията чула, че същият полицай ѝ казал: ако не беше избягала, Калоукейн „можел да я убие“.

Разследването в Нотингам, ръководено от пенсионираната съдийка Дебора Тейлър, изслушва показания от множество свидетели относно събитията, довели до нападенията. Повече от 100 свидетели, включително полицаи, служители на NHS и бивши съквартиранти, се очаква да дадат показания в рамките на деветседмичното разследване. Комисията чула, че Калоукейн бил студент в Университета в Нотингам, когато преживял първия си психотичен епизод през май 2020 г., пише BBC. 

В нощта на 24 май той проникнал в апартамента на жена в Brook Court, Радфорд, в града. 22-годишната жена, която дала показания анонимно чрез италиански преводач, разказала, че се преместила от Италия в Нотингам през януари 2020 г., учела за медицинска сестра и работела като чистачка. Тя казала, че се прибрала от работа към 20:00 ч. и била под душа, когато чула упорито чукане по вратата.

„Видях, че чукането става все по-силно, чуваха се ритници, затова попитах кой е“, казала тя. „Човекът отвърна: ‘Аз съм, отвори, отвори’.“ „Първо беше казано тихо, но после ставаше все по-силно, и човекът от другата страна настояваше да му отворя — и тогава изпаднах в паника.“ Преди да успее да погледне през шпионката, жената казала, че вратата започнала да се тресе. „Виждах, че вратата се клати, усещах как ще падне“, разказала тя. Жената казала, че облякла пижамата си и се навела през прозореца, за да извика за помощ, но заради ковид-локдауна никой не бил навън.

„Мислех, че някой иска да ме нарани. Не знаех какво да правя. Бях сама. Чувствах, че някой ще ми навреди. Първо се държах за прозореца, опитах да скоча, но се подхлъзнах и паднах на земята. Бях уплашена, много уплашена.“ Жената получила тежки травми на гърба, след като паднала от 3 до 4 метра, и не можела да говори или да се движи. В показанията си тя казала, че когато полицията довела Калоукейн в двора на комплекса, той се опитал да хукне към нея. „Гледаше ме с ококорени очи и се опита да дойде при мен, но полицаите го задържаха“, казала тя. Спомняйки си даването на показания в болницата, жената добавила: „Бях много притеснена. Бях ядосана. Мислех какво ще се случи с човека, който се опита да ме нападне, как ще свърши всичко това.“

След операцията и изписването от болницата жената била посетена от полицай, който ѝ казал, че Калоукейн не може да бъде съден. „Казаха, че са опитали всичко възможно, но поради психичното му заболяване — споменаха шизофрения — този човек не може да бъде вкаран в затвора и затова бил изпратен в психиатрична клиника. Бях много ядосана, много разстроена, защото щетите, които причини, ще останат завинаги, а аз бях толкова млада и смятах, че това не е достатъчно. Психиатричната болница не беше достатъчна, но тъй като нямало други възможности, го приех.“

По онова време Калоукейн нямал официална диагноза. Преди да извърши убийствата, му била поставена диагноза параноидна шизофрения. В четвъртък комисията чула и показания от полицай Ричард Марсдън от полицията в Нотингамшър, който се е занимавал със случая на жената, паднала от прозореца. Комисията била уведомена, че Марсдън потърсил експертно мнение за психичното състояние на Калоукейн от д-р Файзал Сийдат от болница Highbury — психиатрично заведение, където Калоукейн бил задържан.

Разследването чуло, че след имейл от Сийдат — в който се твърдяло, че Калоукейн не си спомня събитията преди приемането му и че според лекаря „не е бил в контакт с реалността“ в този период — полицията решила, че не може да продължи делото.

Д-р Сийдат тепърва предстои да даде показания. Жената — живяла само няколко месеца в Англия — не била уведомена, че решението може да бъде оспорено. Марсдън заявил, че „хората обикновено са наясно с възможността за подаване на жалби“.

„Виждал дявола“

Комисията също чула, че според политиките на полицията в Нотингамшър, когато се обмисля повдигане на обвинения срещу човек с вероятно психично заболяване, случаят трябва да бъде изпратен до Коронната прокуратура. Това не било направено. Политиката също отбелязвала, че лекарските бележки трябва да се разглеждат като „мнение“. Именно въз основа на становището на Сийдат Марсдън и неговият сержант решили да не разпитват Калоукейн. Комисията чула, че Калоукейн се опитал да влезе насилствено в още един апартамент в същия комплекс — където вярвал, че е майка му — същата сутрин. Нито един от полицейските екипи, работили по двата инцидента на 24 май, не ги свързал. На изслушването Марсдън признал, че „трябвало“ да ги свържат. Калоукейн бил арестуван след първия инцидент, но по-късно същия ден бил освободен обратно към Brook Court.

Психиатрични работници обмисляли да го настанят принудително, но бил освободен от екип, който взел предвид „свръхпредставеността“ на млади чернокожи мъже сред задържаните, стана ясно по-рано в разследването. Правната съветничка на комисията Рейчъл Лейнгдейл заявила в понеделник, че „досега представените доказателства“ не сочат расов фактор в решенията за ограничителни мерки, като отбелязала, че Калоукейн е бил задържан четири пъти и пет от седемте психиатрични оценки препоръчали задържане. Комисията също така чула, че записите от полицейските бодикамери от ареста липсват.

Инспектор Кейти Юстейс казала: „За съжаление не знам какво се е случило с този запис. Изключително разочароващо е, защото не мога да освежа паметта си, нито комисията може да го види.“ Бележки от ареста, показани на комисията, описвали поведението на Калоукейн — той говорил, че „вижда дявола“. Не били предприети допълнителни действия за инцидента от ранните часове. В показанията си Юстейс признала, че случаят не бил „получил вниманието, което заслужава“. Бивш съсед на Калоукейн — посочен като Лиам — който подал сигнал за по-ранния инцидент, казал пред комисията, че убиецът често чукал на вратата му. Веднъж Калоукейн му казал, че се опитва да го защити, защото Лиам „ядосал банда и тя вече го преследва“. Лиам казал още, че през 2022 г. Калоукейн заплашил да изнасили партньорката му, но те решили да не викат полицията.

Разследването продължава.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK