Пътищата са напукани. Земята се клати от чести земетресения. От пукнатините излиза пара. Всички следи сочат към това, че островната държава Исландия ще претърпи ново вулканично изригване.

През последните дни там се наблюдава повишена сеизмична активност. Вулканичната магма се е разположила и се движи под повърхността по 15-километров тунел. Лавата е на около 800 метра под земната повърхност и не е ясно точно къде по дължината на тунела ще избие на повърхността.

Местната метеорологична служба нареди на жителите на градчето Гриндавик да се евакуират, тъй като домовете им се намират на пътя на лавата. Повече от 3000 души трябваше да напуснат домовете си в рамките на часове.

Снимка: Getty Images / Reuters

Вулканична активност в Исландия

Високата вулканична активност на острова се дължи на факта, че той е разположен върху две тектонски плочи. През настоящата геологична епоха са регистрирани почти 30 сериозни вулканични изригвания, включително това на Елдгя – най-голямото изхвърляне на лава в човешката история.

На острова има около 30 активни вулканични системи. 13 от тях са изригвали след заселването на острова през 874 г. пр. Хр. Най-активна е Гримсвьотн.

Снимка: Getty Images / Reuters

За последните 500 години исландските вулкани са изхвърлили една трета от количеството лава в световен мащаб.

Най-смъртоносното изригване в историята на Исландия е през 1783 г. Тогава почти една четвърт от населението на острова умира, но не заради моменталните ефекти на изригването, а заради липсата на храна, болести по животните и токсичният смог над острова.

Снимка: Getty Images / Reuters

Безспорно най-известното изригване на вулкан е през април 2010 г. Тогава Ейяфятлайокул причини огромни проблеми за самолетните превози над цяла Европа в продължение на шест дни. Около 20 държави затварят въздушното си пространство за превози, което засегна приблизително 10 милиона души.

Обикновено Исландия претърпява силна вулканична активност веднъж на четири години.

Снимка: boredpanda.com

Природа, изваяна от лава

Именно силна геологична активност в Исландия е отговорна за пейзажите на островната държава, които повече приличат на сцени от научнофантастичен филм.

Най-популярни са полетата от черна лава, черните плажове и геотермалните басейни и гейзери.

Снимка: iStock

Едно от местата, които попаднаха под настоящата забрана за посетители е т.нар. Синя лагуна – място с горещи геотермални басейни, което се посещава както от местните, така и от много туристи.

Има и положителни страни

Исландците са се научили да живеят с вулканичната дейност на острова. Поради тази причина успяват да използват и положителните качества на геотермалната енергия – една от най-евтините и чисти форми на енергия в света.

Снимка: Getty Images / Reuters

Повече от 85% от домовете в Исландия се отопляват с геотермална енергия, която идва директно от горещите извори на острова. Междувременно водата от разтапянето на ледниците предоставя на страната потенциален източник на още електричество.

Всичката тази зелена енергия е превърнала Исландия в една от най-незамърсените държави в света.

Снимка: Getty Images / Reuters

В същото време влиянието на лавата върху глетчерите води до произвеждането на огромни количества вулканична пепел, която наторява почвата и я прави плодородна.

Страната има изградена изключително сериозна система за наблюдение на всичките 32 активни вулканични системи. Сигурността е топ приоритет на местните власти.

Снимка: Getty Images / Reuters

Инфраструктурата е такава, че да се справи със сеизмичната активност и големи катаклизми почти никога не се случват.

Защо предстоящото изригване е по-опасно?

Местните власти заявиха, че по-различното този път е голямо количество серен диоксид, който е изпуснат в атмосферата при разместването на земните пластове.

Снимка: Getty Images / Reuters

Очаква се също лавата да пробие в близост до населеното място. Жителите на Гриндавик бяха пуснати да посетят домовете си за около 5 минути, за да спаси най-ценните си вещи.

Снимка: Getty Images / Reuters

Според данните на службите се очаква изригване с големи мащаби. Ако магмата се излее в морето, това би било дори още по-опасно отколкото ако се появи на сушата.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement