Опустошителното земетресение в Непал е следствие от геологични процеси, случващи се от милиони години.

Регионът е познат с честите си сеизмични трусове. Причината за това е, че южната граница на Непал е разположена по протежение на сблъскващите се Индийска и Евроазийска тектонски плочи. Те са се сблъскали преди около 40-50 милиона години, като разместването на земните пластове продължава и до днес с около 5 см годишно. От геоложка гледна точка, това е изключително сериозно и бързо преместване, което е съпроводено от множество земетресения всяка година, но рядко толкова силни.

Според проучване направено от Националното общество за изследване на земетресения в Непал сегашното се е случило като по часовник, а последното от този магнитут е било през 1943 година. Установената цикличност е приблизително 75 години, а данни за сериозни земетресения в региона има още от 1255 година.

Няколко са факторите, довели до масовите разрушения в Катманду и из цял Непал. Първият главен проблем е силата на труса – 7.8 по Рихтер. Сеизмологични експерти описват тази сила като 20 ядрени бомби детонирани едновременно, всяка в пъти по-силна от тази, която е разрушила Хирошима. Вторият фактор е близостта на епицентъра, който се намира само на 65 километра от столицата Катманду. Третият, и най-важен фактор, е плитчината, на която са се разместили плочите – едва 10-15 километра под повърхността. Това е позволило на земния трус да достигне Катманду с пълната си сила.

Според експерти по-силни трусове няма да последват. Тъй като силата на разместващите тектонски плочи се трупа в продължение на години, след това земетресение започва обратното броене до следващото, което би трябвало да се случи след около 75 години.

Броят на жертвите е над 3000, а спасителните акции в Непал продължават.