Над 2000 са вече жертвите на мощното земетресение в Мароко. По данни на вътрешното министерство, повече от 1400 души са сериозно пострадали. Мароко обяви тридневен национален траур.

Заради страха от вторични трусове мароканците прекараха безсънна нощ на открито. Има съобщения за цели села, изравнени със земята в отдалечени райони. Екипи все още се борят за семейства, хванати в капана под развалините на падналите сгради.

Следващите 24 до 48 часа се смятат за критични за спасяването на затрупаните хора, казват властите. Ани Радева е учителка в българското училище в град Рабат. Трудно сдържа сълзите си при спомена за бедствието вчера.

„Уплашихме се. Започнаха да се люлея всички предмети. Излязохме по най-бързия начин навън“, обясни Радева.

Мохамад и семейството му не са се прибирали от нощта на земетресението. Къщата им е с напукани стени и чакат оценката на властите дали е безопасно да се върнат в него.

„Децата ми се страхуват. С тях съм, но стане ли дума за храна, нищо не мога да направя - магазините са затворени. И ето ни тук - гладни и жадни, моли се нещата да се подобрят“, казва мъжът от Маракеш.

Британският журналист Мартин Джей, работил в Африка и Европа за CNN, Evronews, BBC и агенция Reuters, сега живее на 40 километра от Маракеш.

„Събуждане при земетресение е доста сюрреалистично изживяване. Ако погледнете зад мен, виждате – няколко стени в къщата ми се срутиха, докато спях, което беше доста ужасяващо. Седя в къщата си, но всички врати са отворени. Готов съм да избягам. Жена ми отказва да заспи. Обкръжени сме от напукани стени и развалини“, обясни журналистът.

Историческият център на Маракеш е сериозно пострадал, частично срутени са старинни сгради и прочути джамии. Маракеш е в списъка на ЮНЕСКО, а делегация на организацията ще помага във възстановителните работи.