ЕС да ускори доставките на артилерийски боеприпаси в момент, когато Украйна се готви за контраофанзива. За това призова на среща в Киев с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен украинският президент Володимир Зеленски, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.

Той благодари на Фон дер Лайен за европейското решение да достави "един милион снаряда" за артилерията на Киев, но подчерта, че скоростта на доставянето им е ключова. "Те вече са необходими на бойното поле", подчерта Зеленски.

"Сега, когато отново се изправяме заедно срещу злото, агресията и политиката на омраза, които съвременна Русия донесе на нашия континент, когато отново се нуждаем от победа, ние отново се обръщаме към смисъла на думите от "Декларацията на Шуман", заяви Зеленски. "Усилията ни за една обединена Европа, за сигурност и мир трябва да бъдат толкова силни, колкото и желанието на Русия да унищожи нашата сигурност, нашата свобода и нашата Европа", подчерта той.

"Трябва да действаме съвместно, пропорционално на заплахата, а не по-слабо, за да победим и това зло, злото на агресията, за да могат и новите поколения европейци да празнуват Деня на Европа в мир", подчерта украинският президент.

Освен това той призова ЕС да отмени "неприемливите" и "жестоки" европейски ограничения върху украинския износ на зърнени култури.  "Всяко ограничаване на нашия износ е абсолютно неприемливо сега, защото засилва възможностите на руския агресор", заяви Зеленски пред медиите. "Очакваме ЕС да премахне всички ограничения възможно най-скоро", продължи той, като определи тези "протекционистки мерки като тежки, дори жестоки".

"По време на война (такива мерки) могат само да разочароват", добави той, визирайки петте засегнати държави - Полша, Словакия, Унгария, България и Румъния. От няколко седмици насам тонът между Киев и тези държави се повишава, като арбитър в спора е Брюксел, отбелязва АФП.

През май 2022 г. страните от ЕС отмениха за срок от една година митата върху украинските стоки и се договориха да позволят на Киев да изнася зърнените си култури, тъй като нахлуването на Русия в страната парализира обичайните маршрути през Черно море. В резултат на това съседните държави от ЕС отбелязаха огромен скок в пристигащите от Украйна стоки, което доведе до препълване на силозите поради липса на подходяща логистика и понижаване на цените, засегнало местните производители. В средата на миналия месец Полша, последвана бързо от други европейски държави, едностранно забрани вноса на зърнени култури и други селскостопански продукти от Украйна, като заяви, че иска да защити своите земеделски производители.

Това беше счетено за "неприемливо" от Брюксел в разгара на войната в Украйна. Въпреки това напрежение в края на миналия месец Европейската комисия постигна споразумение между всички заинтересовани страни за гарантиране на транзита на украински зърнени култури, особено за трети страни - ключов момент за Киев, който иска да може да продължи да изнася продукцията си.

По този въпрос Фон дер Лайен заяви пред Зеленски, че ситуацията е "трудна".  "Непосредственият приоритет в момента е транзитът на зърнени храни от Украйна към ЕС да се осъществява по прозрачен начин и на възможно най-ниска цена", подчерта тя.  "Това изисква много тясно сътрудничество между различните заинтересовани страни", добави тя, като обяви създаването на "координационна платформа".