Разходите за здравеопазване в САЩ са много по-големи, отколкото в 12-те други най-богати държави. То отразява скъпата издръжка и по-широкото използване на медицинските технологии без обаче грижите да са от по-добро качество. Това показват резултатите от проучване на Фонда „Комънуелт” - американска фондация, която се опитва да прокара високо ефективна система за медицински грижи.
Статистиката показва, че САЩ са изхарчили рекордни суми за здраве на глава от населението. За 2009 година сред по около 8000 долара на човек са отишли за покриването на здравни услуги. Общо около 17 на сто от Брутния национален продукт на страната е бил използван за медицински грижи.
За същия период Норвегия и Швейцария са похарчили две трети от тази сума, а Япония и Нова Зеландия - едва една трета. В Япония делът на разходите за здравеопазване е най-малък - под 9 на сто от БНП.
Все пак експертите от фонда посочват, че САЩ са постигнали по-добри резултати в сравнение с другите 12 развити промишлени страни по отношение на процента излекувани и оцелели пациенти, заболели от рак на гърдата и на дебелото черво. Но в същото време в страната е висок броят на хората, починали от астма или ампутации на долни крайници заради диабет.