Все по-голям брой японски работници, които рискуват здравето си със затварянето на авариралата ядрена централа „Фукушима”, са депресирани, страдат от безпокойство за бъдещето и загуба на мотивация. Това твърдят доктори, които ги посещават редовно, цитирани от Ей Би Си.

Психологическите им проблеми са породени не толкова от радиацията. Те са отхвърлени и дискриминирани от общността, която се опитват да предпазят с риск за живота си, смята лекарят, който се среща със служители на компанията ТЕРСО, обслужваща електричеството в част от страната.

Преди аварията на 11 март 2011 г. служителите на оператора са били смятани за част от елита, но сега японските граждани ги виждат като виновници, твърди Шигемура. Част от причината за негативното отношение се крие в японската култура, коментират наблюдатели.

В Страната на изгряващото слънце са широко разпространени чувството на дълг и колективната отговорност.

„Хората вярват, че работниците носят отговорност за катастрофата, въпреки че не са я причинили”, анализира епидемиологът Такеши Танигава.

Местните жители ги обиждат и поставят знаци и надписи на вратите им, с които им казват да си тръгнат, споделят работниците. Техните деца пък отнасят подигравки в училище. Семействата им крият връзката си с компанията заради страх от критика, съобщават местните доктори и психиатри.

Много от 3-те хиляди служители на ТЕРСО отказват да бъдат интервюирани. Компанията е презирана в Япония заради неправилните мерки срещу аварията.

Работата е тежка и продължителна – премахването на горивото и окончателното затваряне на ядрената централа може да отнеме 40 години. Лидерът на екипа от психолози Джун Шигемура сравнява случая със ситуацията от 60-те и 70-те години, когато американските войници били посрещани изключително враждебно след връщането си от войната във Виетнам.

„Те работеха да доброто на страните си, но бяха отблъснати”, посочва лекарят. Досега не са известни случаи на радиационна болест или радиационни изгаряния сред служителите, които редовно са изследвани за нивото на радиоактивност в телата си.