Високата инфлация е най-сериозният проблем в редица страни на Стария континент, а само в еврозоната тя е почти 9 процента. Има обаче една страна в Европа със сравнително ниска инфлация. Това е Швейцария. 

С инфлация в страната малко над 3 процента цените в Швейцария остават сравнително стабилни. Според експерти една от причините е стабилността на швейцарския франк, подсигуряващ стабилна покупателна способност.

Друг много важен фактор са цените на електроенергията. Докато в Германия тя бележи ръст от 22%, то в Швейцария увеличението е едва малко над 3%. Според експерти това се дължи на сравнително затворения пазар за електроенергия в страната. С помощта на различни технологии те успяват през по-голямата част от годината да удовлетворяват нуждите на населението и бизнеса. Това е и причината да не се усеща толкова силно сътресенията на световните пазари.

Ценообразуването в страната същи е важен за ниската инфлация. При определяне на крайната цена основна тежест в много от случаите има положеният труд, а не цената на суровините и продуктите. 

Пример може да се даде с хляба, защото при него основна тежест при ценообразуването в Швейцария има трудът. 

Според данните средно килограм хляб в Швейцария струва в евро 5,5 евро, а в Германия 2,4 евро. Как работи механизмът, ако цената на брашното е поскъпнала с 10 цента.

 

Еднакво увеличение на брашното от 10 цента ще доведе до поскъпване на 2% на хляба в Швейцария и 4% в Германия. Ако и България бъде вкарана в таблицата при нас процентът ще е още по-висок заради по-ниската цена на труда.

Друга отличителна черта на швейцарците е особеното внимание към родното им производство. То предвижда вносът на продуктите от чужбина, само ако те не представляват директна конкуренция за местните производители. В Швейцария работят и механизми, с които дори и вносните стоки да идват от страни с по-висока инфлация, тя да не бъде усетена в страната.