Не искате никой да сяда до вас във влака или автобуса? Сложете чанта или раница на съседната седалка и избягвайте визуален контакт.

Това са само едно от неписаните правила, които пътниците използват, за да запазят личното си пространство, твърди социолог от американския университет Йейл, цитирана от научнопопулярното издание LiveScience.com.

Естер Ким е пропътувала хиляди километри с различни обществени превозни средства, за да наблюдава начините, по които спътниците се избягват помежду си.

Според Ким „живеем в свят на непознати, където животът на обществени места става все по-анонимен”. Но в същото време избягването на контакта с непознати хора изисква доста усилия, особено на места като обществения транспорт.

Не бива да сядате до друг пътник, ако автобусът не е пълен, защото по този начин ще изглеждате странно, разказва Ким.

Когато местата почват да се запълват, пътниците прибягват до различни хитрости, за да държат другите далеч от себе си.

„Преструваме се, че сме заети, проверяваме телефоните, тършуваме из чантите, правим се на заспали. Понякога дори отправяме изражение тип „Не ме безпокой!”, изрежда разните прийоми социологът.

„Ако всичко друго се провали, излъжете и кажете, че пазите мястото за някого”, съветва 19-годишна студентка, интервюирана от Естер Ким.

Ситуацията обаче е друга, ако шофьорът обяви, че превозното средство е запълнено. Тогава целта се променя – от „возене сам” към „седене с „нормален” човек, разказва Ким.

Какво стои зад асоциалното поведение?

До голяма степен съображения за сигурност, тъй като пътуващите считат возенето с автобус за опасно, смята социологът.

Друга причина може да бъде минало неприятно изживяване, при което е имало споделяне на малко публично пространство за дълъг период от време.

Естер Ким смята, че тези асоциални тенденции в поведението на хората издават един процес на разпадане на социалното общуване „по старому”, който може би вече е необратим.