Защо ЕС отказва за нарече Хизбулла терористична организация? Това е въпросът, който стои в основата на обширен коментар, направен от израелския всекидневник "Джерусалем пост" във връзка с атентата в Бургас, отнел живота на петима израелци и на един българин.

Миналата седмица дипломатическите усилия на израелския министър на външните работи Авигдор Либерман в Брюксел да убеди ЕС да нарече Хизбулла терористична организация срещнаха силна съпротива, посочва вестникът. Кипърският външен министър Ерато Козаку-Маркули, чиято страна е ротационен председател на блока, заяви, че няма консенсус сред еврочленовете по въпроса за включването на Хизбулла в списъка на ЕС на терористичните организации.

Това веднага породи реакцията на експерти по темата за борбата с тероризма и от двете страни на Атлантическия океан. Според Майкъл Тотън, който пише за блога "Уърлд афер", цял ден ще е необходим, за да се изброят нападенията на Хизбулла от 1983 г., когато беше извършен атентатът срещу американското посолство в Бейрут, досега, посочва вестникът.

В статията се припомня, че въпреки че Великобритания обяви военното крило на Хизбулла за групировка извън закона, това не пречи на последната да има широка политическа и организационна сфера на действие в Европа.

Според германското вътрешно разузнаване Хизбулла има около 900 активни членове във Федералната република. Но Германия, подобно на Франция, не демонстрира апетит да забрани ливанската проиранска групировка. Франция се стеснява да й наложи забрана, за да запази своето дипломатическо влияние в Ливан, отбелязва още изданието.

"Джерусалем пост" припомня, че единствените две страни, които са предприели действия срещу основния поддръжник на Хизбулла - Корпусът на гвардейците на Ислямската революция в Иран, са били Холандия и Италия, приели резолюции в тази насока през 2009 г. и 2011 г. Преди три години Холандия отправи и призив към ЕС да забрани Корпуса, защото той е изиграл водеща роля в кървавото потискане на протестите срещу манипулирания избор на Махмуд Ахмадинеджад на президентския пост. Но ЕС просто игнорира призива, посочва израелският вестник.

В заключение се припомня, че Израел има интерес от забрана на Хизбулла в Европа, защото групировката убива цивилни и евреи зад граница и иска да заличи еврейската държава от лицето на земята. Но убийството на петима френски военни в Бейрут и на българския автобусен шофьор би трябвало да подскаже, че ЕС също има голям интерес от подобна забрана, но продължава да не иска да се изправи срещу Хизбулла.