Живеещите в 6-етажен жилищен блок в квартала "Есенлер" в европейската част на Истанбул са евакуирани вечерта на 3 юли поради опасност от срутване на сградата, предаде БТА.
По блока са се появили дълбоки пукнатини и местните власти са евакуирали хората, които след това били настанени в хотели.
Миналия месец се срутиха два жилищни блока в кварталите "Кючюкчекмедже" и "Бахчелиевлер" също в европейската част на Истанбул. Имаше жертви и пострадали хора.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Случаите привлякоха вниманието на специалистите към състоянието на сградния фонд в мегаполиса.
"За много сгради в Истанбул съществува опасност от срутване поради нестандартното строителство от една страна и поради амортизация от друга", предупреди д-р Али Кочак от факултета по строително инженерство в Техническия университет Йълдъз (YTU).
„Изследвахме материалите, които са били използвани в строежа на срутените блокове. Както желязото, така и бетонът са с ниско качество, ползвали са морски пясък. Изпълнението също е некачествено, не са направени архитектурни проекти”, казва Кочак.
По думите му на една от сградите неправомерно е бил пристроен допълнителен етаж и постройката не е могла да понесе повече тежестта. На другата сграда са били отрязани носещите колони, за да се ползва долният етаж за офиси.
Амортизирането на старите сгради също е причина за евентуалното им срутване. Единственото правилно решение е събарянето им и на тяхно място построяване на нови.
Според Кочак от 1975 г. насам четири пъти са били извършени корекции в законодателството с цел подобряване качеството на строителството, но не е била направена инвентаризация, особено на сградите, които са построени преди земетресението от 1999 г.
Той отбелязва още, че най-малко 50 000 сгради в мегаполиса Истанбул са рискови и може да се срутят без каквато и да е причина.
„Това е не по-маловажна грижа за общините, отколкото укрепването на сградите срещу земетръс. Общините трябва колкото се може по-скоро да предприемат необходимите стъпки в това отношение“, казва проф. Кочак.