Най-големият конкутент на TikTok в Китай може да стане следващото приложение, достъпно за американци, и подобно на платформата. 

Над половин милион американци и китайци са новорписъединилите се. 

В очакване на предстоящата забрана на TikTok в САЩ създателите на съдържание се насочват към RedNote, както и към Lemon8 – приложения, близки до TikTok.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Ето какво трябва да знаете за двете алтернативи, както и за предстоящата забрана.

Какво е RedNote?

Xiaohongshu, както се нарича приложението в Китай, е „динамична лайфстайл платформа за млади хора, които могат да споделят опит, да изследват един истински, красив и разнообразен свят и да намерят начина на живот, който желаят“, гласи описанието му в магазина за сваляне на приложения.

Приложението се появява още през 2013 г. като платформа за китайски потребители, които могат да споделят впечатления и ревюта за различни стоки.

С времето се разраства и към момента се смята, че разполага с около 300 милиона потребители, предимно от Китай, Хонконг и Тайван.

Някои го оприличават като смесица между Instagram и Pinterest.

А новите потребители, които се присъединяват към него, се определят като „TikTok refugees” (бежанци от ТикТок – бел.ред.).

 

Какво е Lemon8?

Подобно на TikTok, Lemon8 е собственост на базираната в Китай компания ByteDance, чиято колекция от международно достъпни приложения включва също приложението за редактиране на видео CapCut и приложението за редактиране на снимки и изкуство Hypic.

Lemon8 стартира в САЩ през 2023 г., няколко години след като за първи път се появи на азиатските пазари.

Въпреки че в началото на своето съществуване приложението предизвиква известен медиен и потребителски интерес, то не се налага толкова, колкото TikTok, който има повече от 170 милиона потребители в САЩ.

Но през последния месец повече хора са изтеглили приложението, което го е превърнало в едно от най-предпочитаните безплатни приложения в магазина за приложения на Apple.

Забраната

 

На 10 януари имаше изслушване във Върховния съд на САЩ за забраната на TikTok от 19 януари. 

Съдът изслуша авргументите и на двете страни.

По време на изслушването съдиите изглеждаха убедени от аргументите, че заплахата за националната сигурност, която представляват връзките на компанията с Китай, надделява над опасенията за ограничаване на словото на TikTok или на нейните 170 милиона потребители в Съединените щати.

Още в началото на продължилите повече от два часа и половина аргументи председателят на Върховния съд Джон Робъртс посочи основното си опасение: „Собствеността на TikTok от базираната в Китай ByteDance и изискването на компанията майка да сътрудничи с разузнавателните операции на китайското правителство“.

За момента ByteDance категорично отхвърлят каквито и да е варианти за продажба на платформата си.

А платформата TikTok, която миналата година съди правителството заради закона, отдавна отрича, че може да бъде използвана като инструмент на Пекин.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK