Най-дългият и най-бърз подводен кабел за пренос на данни в Азия работи от вчера и свързва Япония, Малайзия, Сингапур и Филипините.

ASE е дълъг близо 8 000 километра и е оборудван с оптична система, пренасяща информацията 40 гигабайта в секунда. Той е по-бърз от всеки друг кабел в района като скоростта му е с три милисекунди по-голяма от тази на конкурентните кабели.

Разликата в скоростта може да се струва малка за хората, но често се оказва критична за „високочестотните търговии”, за които ще бъде използван ASE, отбелязва Би Би Си.
Така наречените „високочестотни търговии” са управлявани от компютри и включват стотици хиляди транзакции за по-малко от секунда – всички разрешени от програма, следяща състоянието на пазара.

А с банките и хедж фондовете в постоянна битка помежду си печалбите и загубите могат да бъдат въпрос на част от секундата, коментират експерти.

Високочестотната търговия е компютърна търговия, изискваща голяма скорост. Новият кабел ще направи предаването на данни по-скоростно и ефикасно. Предаването на командите за купуване или продаване ще е толкова бързо все едно да изтеглите DVD с най-високо качество само за две секунди.

По време на земетресението и последвалото цунами в Япония миналата година са били нарушени близо половин милион телефонни и над 150 хиляди интернет връзки, нещо което компаниите не искат да се повтаря и с новия кабел . За да се избегнат тези проблеми, причинени от природни стихии, са заобиколени земетръсните райони около Тайван, в които чест се случва скъсване на подводните кабели.