В Париж започва мини срещата на върха за Украйна. Френският президент Еманюел Макрон спешно организира форума, но не с всички евролидери, след като специалният пратеник на Вашингтон за Украйна Кийт Келог обяви, че Европа няма да има място на масата за преговори за слагането на край на войната.
От 27 държави членки са поканени само 7, България не е.
Участват лидерите на 7 държави от съюза: Франция, Германия, Дания, Италия, Испания, Полша, Нидерландия. Т.е. най-ангажираните с военна помощ за Украйна. Към тях се присъединява и Великобритания, която преди часове заяви, че е в готовност да изпрати мироопазващи сили в Украйна, ако се наложи.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В Париж ще дойдат и шефовете на европейските институции, както и генералният секретар на НАТО.
Именно защото не участват всички 27 държави членки на Съюза, детайлите около тази среща са особено деликатни от дипломатическа гледна точка. Този следобед в Париж няма да се правят официални декларации. Няма да има и официални решения. Още повече, че според източници на bTV има държави, които са разочаровани от липсата на покана към тях. Неофициално, сред тях са Чехия и Полша.
Има и такива, които едва ли случайно отсъстват от списъка с покани на френските домакини. Неофициално, сред тях са Унгария и Словакия, които многократно блокират европейски помощи за Киев.
За участниците в срещата е важен символът и координираните послания: първо към Украйна и второ - към Европа, на фона преговори между Вашингтон и Москва, от които те са изключени.
Още преди да е започнала срещата, двата най-силни съюзника на Украйна в Европа - Великобритания и Полша демонстрираха различия по ключовата тема: изпращането на мироопазващи сили. Лондон е напълно готов за това, ако бъде сключена сделка за край на войната.
„Ние трябва да продължим да поставяме Украйна във възможно най-силна позиция и да се уверим, че ако има мир - той ще бъде траен. Тук не става въпрос само за фронтовата линия в Украйна. Става дума за фронтовата линия на Европа и на Обединеното кралство“, каза Киър Стармър, министър-председател на Обединеното кралство.
„Полша ще подкрепя Украйна, както го е правила досега. Що се отнася до военната помощ - не предвиждаме да изпращаме полски войници в Украйна“, заяви Донлад Туск, министър-председател на Полша.
Според част от държавите е твърде рано да се обсъжда разполагането на контингент, който да следи за мира. Германският канцлер Олаф Шолц е категоричен, че въпросът не е в дневния ред, докато войната продължава. Европейските лидери обаче изглежда са единодушни в едно: ситуацията изисква Европа незабавно да засили отбраната си. По време на срещата в Париж няма да бъдат взимани решения, но анализатори отбелязват, че тя изпраща важен сигнал.
„Резултатът от тази среща е самото ѝ провеждане. Идеята, че има някаква европейска солидарност между основните европейски сили и, което е важно, Обединеното кралство е част от нея. Тоест основните европейски държави от НАТО“, смята д-р Дейвид Балгтън, професор по международна сигурност.
Непосредствено преди да посрещне лидерите в Елисейския дворец, френският президент Еманюел Макрон е провел телефонен разговор с американския президент Доналд Тръмп.
Анализ на очакванията от събитията в Елисейския дворец и започващите утре преговори между Русия и Съединените щати, както и за българската позиция - вижте във видеото политическият анализатор Тончо Краевски.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK