Стрелба и експлозия са били чути отново тази сутрин в търговкия център в Найроби, в който преди четири дни ислямистка бойна група, част от сомалийските бунтовници "Аш Шабаб", взе заложници, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс.
По-рано кенийските сили за сигурност заявиха, че сградата от снощи е под техен контрол и "почти всички" заложниците са изведени.
"Тридневната обсада на мола от ислямистки екстремисти, коствала 62 човешки живота и 200 ранени, приключи. Специални части в момента са вътре и претърсват всяко едно негово кътче. Това ще отнеме време, тъй като сградата е много, много голяма", заяви говорителят на правителството Маноа Есипису на пресконференция около 1.00 часа българско време.
Според агенциите обаче операцията по прочистването на сградата продължава. Смята се, че малка групичка терористи все още държи десет или повече заложници.
Молът бе нападнат в събота от сомалийската групировка "Аш Шабаб". Част от намиралите се в него хора успяха да избягат още в първите часове на атаката, много бяха взети за заложници. В последните 24-36 часа от драмата много заложници са били освободени или са успели да се измъкнат, но броят на всички избягали и останалите вътре все още не може да бъде уточнен.
Твърди се, че сред нападателите е имало хора с различно гражданство, включително американско и британско. Според външния министър на Кения Амина Мохамед става въпрос за "двама или трима американци" на 18-19 години. Преди това Белият дом съобщи, че САЩ не разполагат с информация за участие на американци в терористичния акт в столицата на Кения.
Канадското правителство проверява информацията за възможно участие на свой гражданин в нападението, съобщи говорителят на канадското външно министерство Рик Рос. „Терористите, независимо какво е гражданството им, трябва да бъдат наказани за престъпните им деяния”, допълни той.
По данни на канадските спецслужби най-малко 20 канадци, главно от сомалийската диаспора, са се присъединили към отрядите на радикалната групировка "Аш Шабаб", която пое отговорност за нападението в Найроби.
Това е най-кръвопролитният атентат в Найроби от самоубийствената атака на „Ал Кайда” през август 1998 година срещу посолството на САЩ, когато загинаха над 200 души, припомня Франс прес.