Израелски законопроект за криминализиране на употребата на думата "нацист" и производните й форми разпали дебати за свободата на словото в държавата, съградена от пепелта на Холокоста, предаде Асошиейтед прес.

Законопроектът предвижда глоба от 100 000 шекела (към 29 000 долара) и шест месеца затвор за всеки, който "неправомерно или неуместно" използва думата или символите на Третия райх на Адолф Хитлер. Изключение ще се прави за образованието и артистичните прояви.

Кнесетът (парламентът) даде тази седмица предварително си одобрение за текста, но той трябва да мине през още три четения и да бъде разискван в комисии, преди да придобие силата на закон. Сходен законопроект отпадна през 2012 г., след като беше отхвърлен от парламентарна комисия.

Вносителят на законопроекта Шимон Охайон от хардлайнерската партия "Израел бейтену" ("Нашият дом Израел") смята, че законът ще постави Израел редом с други страни, "борещи се с антисемитизма". Охайон каза, че прилагането му ще става до голяма степен по сигнали за нарушаването му до полицията. Искаме да предотвратим неуважителното отношение към Холокоста. Допускаме твърде много свободи, които вземат връх по вреден за нас начин, заяви вносителят на законопроекта.

Противници на проекта смятат обаче, че той застрашава свободата на словото в една страна, която се гордее с демократичността си в размирен район, където преобладават монархии и авторитарни режими.

70 години по-късно споменът за избитите милиони евреи по време на Втората световна война присъства неизменно, на практика във всеки аспект на живота в Израел. Обществени фигури и лобистки групи често споменават геноцида през Втората световна война, за да трупат политически дивиденти, а с годините думата и нацистките символи навлязоха в речта, отбелязва АП.

За разлика от други държави, носещи белезите от Холокоста, като Германия и Франция, Израел няма специален закон, забраняващ използването на нацистки символи и те се появяват в обществения живот. Участници в шумна демонстрация в Ерусалим издигаха плакати с израелския премиер Ицхак Рабин в униформа на нацистите от СС само месеци преди той да бъде убит. Според критици това заедно с призивите за смърт на Рабин и определянето му от хардлайнерите като предател е създало обстановка, насърчила неговия убиец.

Много експерти смятат, че Израел няма нужда от подобен закон. Според историка Том Сегев израелците така или иначе се отнасят към наследството на Холокоста с подобаваща сериозност. Сегев постави под въпрос прилагането на закона и доколко правомерно ще е всеки, споменал думата, да бъде пращан в затвора.