Завещанието на починалия съпруг на кралица Елизабет Втора е засекретено поне за 90 години. Това е направил съдия Андрю Макфарлейн, за да се защити "достойнството" на вдовицата му, информира Би Би Си.
Бракът на Филип и британската кралица продължи повече от 70 години.
Завещанията са публични документи във Великобритания, но от около век е прието тези на високопоставените кралски особи да остават засекретени по решение на Върховния съд.
Съдията Макфарлейн разпореди последната писмено изразена воля на принц Филип да не се разсекретява в продължение на 90 години. След това може да бъде преценено дали документът да бъде публикуван.
"Необходимо е да се осигури по-голяма защита на личния живот на тази ограничена група от хора, за да се запази достойнството на суверена и близките членове на семейство," мотивира решението си съдията.
Той подчертава, че не е видял, нито пък е информиран за съдържанието на завещанието на покойния херцог на Единбург.
Макфарлейн заяви също, че като председател на колегията по семейно право във Върховния съд отговаря за сигурността на 30 плика, като всеки от тях съдържа последната воля на покойните членове на британската кралска фамилия. Сред тях са завещанията на кралицата-майка Елизабет и на принцеса Маргарет, които починаха през 2002 г.
Първият член на фамилията, чието завещание е подпечатано от съда, е принц Франц Текийски, по-малкият брат на кралица Мария, който умира през 1910 г.
Според адвоката и експерт по кралското семейство Майкъл Наш, автор на книгата "Кралски завещания във Великобритания от 1509 до 2008 г.", този правен механизъм е разработен, след като принц Франц оставя ценни изумруди на любовницата си графиня Килмори.
Пликът със завещанието на принц Франц също се пази в сейфа на сър Андрю.