Потъналата в дългове Южна Европа е все по-сериозно загрижена за перспективите от анархия по улиците през лятото, като растящата нетърпимост към суровите икономически мерки е на път да се превърне в нещо много по-зловещо. Това пише на електронната си страница британския ежедневник „Гардиън” под заглавието „Южна Европа трепери пред лято на насилие”.
Протести, стачки и седящи демонстрации отдавна вече се превърнаха в ежедневие в Гърция, Италия и Испания. Но на места властите предупреждават, че гневът е на път да прелее в сериозно насилие и загрижеността е най-вече насочена към ефекта, който може да има това върху туризма – основният източник на приходи за Южна Европа.
В Италия, армия, полиция и разузнаване разработват извънреден план за сигурност, с който да се справят с насилствените действия на анархистите, на фона на няколко нападения срещу личности и институции.
„Рискът от ескалация съществува”, заяви вътрешният министър на Италия Аннамария Канчелиери, добавяйки, че властите имат готовността да изпратят армията да защитава възлови обекти, ако се наложи.
Анархистите и "корпоративният враг"
Агенцията за събиране на неплатени данъци Equitalia изглежда основна мишена на обществения гняв. Наскоро съкратени работници от завода на „Фиат” в Сицилия окупираха офисите на агенцията в Палермо, а демонстрация пред бюрото на Equitalia в Неапол прерасна в сблъсъци с полицията.
Преди седмица няколко бензинови бомби (т. нар. „коктейл Молотов”) бяха хвърлени срещу сградата на данъчната служба в Тоскана.
Миналият понеделник малка екстремистка групировка на италиански и гръцки анархисти пое отговорността за прострелването в коленете на директора на компанията за ядрено оборудване „Ansaldo Enеrgia” Роберто Адинолфи.
В писмото, с което поеха отговорност за нападението, екстремистите заявиха, че са клетка „Олга” от Неформалната анархистка федерация (Federazione Anarchiste Informale (FAI).
Организацията е наречена на името на Олга Икономиду, гръцки анархист, арестувана от властите заедно с още седем членове на нейната групировка. Според клетка „Олга” предстоят още седем нападения, за да отмъстят за всеки от задържаните гръцки анархисти.
Правителството започна да затяга мерките за сигурност около приблизително 400 „чувствителни” обекта в страната тази седмица, с въвеждането на 24-часово видеонабюдение на офисите на данъчната служба и индустриалният гигант Finmeccanica, собственик на „Ansaldo Enеrgia” и персонална охрана на известни публични личности.
Около 1 500 военни бяха допълнително разпределени за охрана на обществения ред, с което общия им брой стана 4 000. Според вестник „Кориере де ла Сера” основна задача на военните ще е да охраняват строящата се линия на високоскоростния влак Торино-Лион.
В Испания протестите бяха сравнително мирни, с изключение на Барселона, където маскирани лица чупиха прозорци и палеха улични огньове по време на общата стачка през март.
Но консервативното правителство на страната не поема рискове и обещава да затегне допълнително законите, позволяващи улични протести.
Сред мерките които се готви да въведе Мадрид са профсъюзите, гражданските асоциации и политическите партии да носят материална отговорност за вандализма по време на протестите на техните членове.
„Дълбоко съм загрижен от предложените промени в закона”, казва Кандидо Мендес, председател на Общото обединение на работниците в Испания.
Санкциите за „неподчинение на обществената власт” (полицията) също ще бъдат увеличени.
"Съпротива на всяка цена"
В Гърция изблиците на анархия и гражданско неподчинение спорадично заразяваха движението срещу икономическите мерки на правителството.
И всички белези показват, че тези настроения продължават да набират сила, на фона на приближаващите следващия месец повторни парламентарни избори, в условията на дълбоко политическо разделение и несигурност.
„На края на търпението си сме и разбира се подготвяме протести и стачки срещу политиките, които не ни донесоха нищо друго освен да тласнат държавата към бедност”, казва Никос Киуцукис, председател на най-големия профсъюз в Гърция.
Властите признават, че са притеснени. Атина, преди една от най-заспалите европейски столици, сега прилича на гарнизонен град с полицаи за борба с протести на всеки ъгъл.
Полицията е единствения елемент от публичния сектор, който се разраства. Гърция в крайна сметка зависи от туризма, тази година повече от всякога, с ниво на безработица от 21,7%.
В една страна с жизнеспособно анархистко движение, думата „съпротива” никога не е много далече: пише я в графитите по стените – с малък, с голям текст върху фасадите на сградите в цяла Гърция.