Доказано е вече, от музиканти като Боб Дилън и Ролинг Стоунс, че качествената музика живее много дълго. Благодарение на учените от японската корпорация Hitachi качествената музика вече ще може да живее вечно.
Компанията разкри днес нов метод за съхраняване на цифрова информация на люспи кварцово стъкло, които могат да понесат крайни температурни изменения във враждебна климатична среда, без да се повреждат.
За всеки, на когото се е наложило да прехвърля или направо подменя дългосвирещите си записи с компакт-дискове, само и само за да му се наложи след няколко години да премине на MP3 – новата технология ще прозвучи революционно.
Особено предвид неоспоримия факт, че дискова памет във всякакъв формат – CD или харддрайвове – имат продължителност на живота от няколко десетилетия до около век.
Технологията на Hitachi съхранява памет в двоична форма, създавайки микроскопични точици по кварцовото стъкло, които могат да бъда прочетени с оптичен микроскоп.
Прототипът на новата памет е с размер 2 квадратни сантиметра (0,8 инча) лице и дебелина от 2 милиметра (0,08 инча). Паметта ще може да съхранява до 40 мегабайта информация на всеки квадратен инч.
Кварцовото стъкло може да издържи нагряване до 1 000 градуса по Целзий, а самият прототип е водоустойчив, което означава, че може да оцелява при природни бедствия като пожари и цунами.