Япония отбелязва три години от земетресението със сила 9 по скалата на Рихтер, причинило една от най-големите катастрофи в историята на страната. В резултат на труса огромни вълни цунами удариха североизточното крайбрежие на Япония. Стихията отне живота на почти 15 900 души, повече от 2600 се водят за безследно изчезнали.
В цяла страна днес ще има траурни мероприятия, предаде ИТАР-ТАСС. В Токио ще се състои общонационално възпоменание, в което ще участват премиерът Шиндзо Абе, император Акихито и императрица Мичико.
Страната запази минута мълчание в 14.46 часа местно време (7.46 часа българско), когато преди три години стихията удари крайбрежието на префектура Мияги, в североизточната част на главния японски остров Хоншу.
Приливните вълни, високи на места до 40 метра, разрушиха около 400 000 сгради, пометоха цели квартали и населени места. Излязоха от строя системите за електроснабдяване и охлаждане на АЕЦ "Фукушима-1". Това доведе до разтопяване на ядрено гориво, взривове на водород и радиоактивно замърсяване на околните райони.
През последните три години ситуацията в авариралата АЕЦ продължава да е сложна, макар че всичките й реактори са в състояние на студено спиране. Главният проблем е изтичането на високорадиоактивна вода.
В резултат на удара на стихията и аварията във "Фукушима-1" все още 267 000 души са принудени да живеят като бежанци. В зоните на разрушенията бавно върви изграждане на нови жилища, очаква се процесът да завърши след две години. Заразените участъци се деактивират, но властите още не могат да кажат кога ще бъдат напълно очистени засегнатите населени места. Демонтажът на "Фукушима" ще отнеме около 40 години, прогнозират специалистите.
Около 77 на сто от анкетирани от Японското сдружение за проучване на общественото мнение не смятат, че има напредък във възстановяването на пострадалите райони, съобщи ДПА.