Тяло на жена е открито в кола край курорта Агия Пелагия на гръцкия остров Крит, съобщава The Guardian. В колата по-рано е открито и тяло на мъж от спасителните екипи. Така жертвите на внезапните наводнения, причинени от силни бури на гръцкия остров, вече са две.
С помощта на дронове специалната служба за бедствия на пожарната откри тялото на 49-годишния мъж в неделя в Средиземно море край Агия Пелагия, морски курорт северозападно от столицата на Крит - Ираклион.
Жертвата, майка на две деца, е била отнесена в морето, докато се е опитвала да излезе от кола.
През уикенда на остров Крит паднаха валежи, които се равняват на количеството, което обикновено пада за 4 месеца като крайбрежните села, пътища, магазини и домове бяха наводнени. Докато спасителните екипи продължаваха да претърсват района в неделя, гръцката държавна телевизия ERT описа сцени на „библейска катастрофа“ с кадри на автомобили и други отломки, потопени под морската вода в Агия Пелагия и Сития в източната част на острова, където беше обявено
„Ситуацията е извън контрол“, каза кметът на Сития, Йоргос Зервакис.
„Има свлачища, пътищата са затворени, районите са непроходими за автомобили, а улиците са се превърнали в реки. През всичките години, в които съм в Сития, никога не съм виждал нещо подобно“, допълва той.
Местната полиция съобщи, че осем туристи и един охранител са били блокирани в археологическия музей на Сития, тъй като проливни дъждове връхлетяха пристанищния град. Хиляди летовници бяха събрани в залата за заминаващи на международното летище в Ираклион, след като полетите бяха отменени поради наводнени писти.
„Зоните на международното летище са наводнени и незабавно трябва да бъдат разчистени. Никой не може да каже кога полетите ще бъдат възобновени“, каза Йоргос Плиакас, управител на летището, пред местния информационен бюлетин Cretapost.
Крит е сред най-популярните дестинации в Гърция. Летище Ираклион е второто по големина в страната с повече пристигащи и заминаващи полети, отколкото навсякъде извън Атина.
Метеоролозите, които прогнозираха мощната буря, казаха, че е трябвало по-рано да се вземат предпазни мерки
„Беше предвидено от нашите метеорологични модели“, каза д-р Костас Лагувардос, изследователски директор в Националната обсерватория в Атина.
„Трябваше да има повече готовност и координация между агенциите. Предвид прогнозите, археологическите обекти трябваше да бъдат затворени и гражданите да бъдат информирани“, допълва той.
По думите му, въпреки че наводнението може да се характеризира като екстремно метеорологично събитие, той не смята, че е свързано с климатични сривове в страна, която беше засегната от безпрецедентни горски пожари миналата година в резултат на историческа поредица от горещи вълни.
„За щастие имахме меко лято тази година“, добави той.
Служители, изпратени на острова, казаха, че лошата инфраструктура и нестандартните дренажни системи несъмнено са изиграли роля за щетите.